Výsledkom päť ročnej práce komisie je 25 zväzkov, 10.000 strán a nové svetlo na správanie sa Švajčiarska počas druhej svetovej vojny, uvádza v dnešnom čísle francúzsky denník Libération.
Výsledky práce historikov prekvapia len tých, čo sa pridŕžajú zidealizovaného pohľadu na Švajčiarsko, komentuje Libération. Naopak, výsledky sa prikláňajú k tým znalcom dejín, aj keď doteraz boli v menšine, čo už dávno tvrdili, že Švajčiarsko ďaleko zaostalo za svojimi povinnosťami počas vojny najmä v otázke k utečencom.
"Politika našich predstaviteľov prispela k realizácii najhroznejšieho cieľa nacistov, k holokaustu," povedal predseda komisie historikov Jean-Francois Bergier.
V správe komisie sa uvádza, že vo Švajčiarsku sa počas vojny vykonávala "nadmerne a zbytočne reštriktívna politika". "Predstavitelia krajiny vedeli, aký osud čaká obete tejto politiky," citoval denník. Doboví švajčiarski predstavitelia vedeli, píše sa ďalej v správe, že pružnejší a veľkorysejší prístup k danej problematike by neviedol k neznesiteľným následkom, či už pre suverenitu krajiny, alebo pre životnú úroveň jej obyvateľov.
Hoci historici v správe konštatujú: Švajčiarsko bolo jedinou vtedajšou krajinou, čo otvorila dvere utečencom, zároveň dodávajú, že bola aj jedinou, ktorá uplatňovala formálne kritérium selekcie na rasovom základe podľa definície nacionálneho socializmu. Komisia historikov priniesla vlastný predpoklad, že 20.000 utečencov v tom čase vrátili na hranice.
Komisia ďalej zistila, že švajčiarske podniky, banky a poisťovacie spoločnosti počas celej druhej svetovej vojny pokračovali vo výnosnej obchodnej spolupráci s nacistickým Nemeckom. Okrem toho tiež odhalila, že "veľký počet" švajčiarskych podnikov sa vrhlo na nemecký trh a podelili si ho. Výsledok toho je skutočnosť, že "švajčiarske podniky prispeli podstatnou mierou k tomu, aby sa nemecká ekonomika postavila na vojnové nohy", citoval denník.
Nezávislá komisia historikov skončila práce približne vtedy, keď Švajčiarsko vstúpilo do OSN na základe výsledku referenda začiatkom marca. V čase, keď Švajčiarsko vstupuje naplno medzi národy sveta, normalizovalo aj svoju minulosť, poznamenal Libération.