SME

Discovery čaká, astronauti chcú do kozmu

Discovery je pripravený na svoj 32. let do kozmu. Legendárny raketoplán, vyrobený v roku 1983, stojí po mnohých úpravách v plnej paráde na rampe Kennedyho vesmírneho strediska od 19. mája.

Discovery je pripravený na svoj 32. let do kozmu. Legendárny raketoplán, vyrobený v roku 1983, stojí po mnohých úpravách v plnej paráde na rampe Kennedyho vesmírneho strediska od 19. mája.

Prvé dva štarty, naplánované na 1. a 2. júla, NASA zrušila doslova v posledných minútach, keď už sedem astronautov čakalo v skafandroch vo výťahu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nad Floridou sa cez víkend vznášali husté búrkové mraky, a prelet nimi je od roku 1969 zakázaný. Vtedy do mrakov vletela posádka Apolla 12 pri ceste na Mesiac. V 36. sekunde letu blesk na krátku chvíľu vyradil dodávku elektriny, a kozmonauti prežili chvíle plné napätia a neistoty.

SkryťVypnúť reklamu

Tri hlavné ciele

Pre Discovery sa otvoria ďalšie letové okná do 19. júla, prvé už dnes. Ak ich využije, vydá sa na cestu v dĺžke 12 dní, ktorá má tri ciele. Preveriť všetky systémy raketoplánu, najmä vylepšenú vonkajšiu ochranu plášťa, ktorý zlyhal pri návrate Columbie. Druhou úlohou je dopraviť na ISS (Medzinárodná kozmická stanica) zásoby potravín a vody. A do tretice: členom posádky je nemecký astronaut Thomas Reiter, a ten by mal doplniť dvojčlennú americko-ruskú posádku v zložení Pavel Vinogradov a Jeffrey Williams, ktorá krúži na orbite Zeme od apríla.

Keďže od nehody Columbie raketoplány nelietali (s výnimkou Discovery pred rokom, keď boli opäť problémy s vonkajšou tepelnou izoláciou), stanicu zásobovali iba malé ruské rakety Progress, ktoré by troch ľudí na ISS neuživili.

SkryťVypnúť reklamu

48-ročný vysoký svetlovlasý nemecký kozmonaut nie je v kozme nováčikom, pred desiatimi rokmi strávil šesť mesiacov na ruskej orbitálnej stanici Mir. Bude prvým kozmonautom na ISS, ktorý nie je Rus ani Američan.

Od Reitera, ktorý by na orbite mal stráviť pol roka, sa očakáva, že oživí zastavené pokusy s mikrogravitáciou a biologickými programami výskumu života. Naplno ich však bude možné rozvinúť až vtedy, keď sa na ISS dostane laboratórium Columbus, ktoré už mesiac stojí v dlhom rade iných vedeckých prístrojov, pripravených na cestu do kozmu.

Columbus musí čakať

Columbus je európskym príspevkom k programu ISS. Európska kozmická agentúra (ESA) na jeho výrobu utratila niečo medzi 6 - 7 miliardami dolárov. Spolu s oneskorovaním programu letov raketoplánov stúpajú aj náklady, lebo udržiavanie tímu operátorov a výskumníkov laboratória stojí ročne ďalších 500 miliónov dolárov.

SkryťVypnúť reklamu

"Všetci už zúfalo čakáme na okamih, kedy sa konečne podarí vyniesť Columbus na ISS," povedal pre BBC Reiter. "Až potom začne vesmírna stanica plniť úlohu, pre ktorú bola vyrobená, teda byť všestranným výskumným laboratóriom."

Odborníci NASA dúfajú, že Columbus vyšlú hore na budúci rok. Závisí to aj od toho, či Discovery dodrží terajší letový plán. Keď bude jeho štart a let úspešný, NASA ráta s ďalšími 16 misiami, aby sa s pomocou raketoplánov dokončila rozostavaná ISS.

Ešte pred tým, než sa program letov raketoplánov skončí (2010), je v pláne aj generálna oprava presluhujúceho Hubblovho teleskopu.

Všetci astronauti z Discovery sa do vesmíru tešia. Vedia o rizikách, predpokladajú však, že to najhoršie už majú raketoplány za sebou (prvou katastrofou bola havária Challengeru v roku 1986). Riziko je tu však vždy. Nedávno pri návšteve Prahy Mark Polansky, ktorý v roku 2001 letel v Atlantise a možno poletí znovu, poradil, ako sa mu vyhnúť: "Ak chcete mať istotu, že nezahyniete v raketopláne, radšej doň ani nesadajte."

SkryťVypnúť reklamu

MICHAL AČ

Posádka letu STS-121 32. let Discovery, celkovo 115. let raketoplánov

Steven Wayne Lindsey (*1960) veliteľ

Mark Edward Kelly (*1964) - pilot

Michael Edward Fossum (*1957) - palubný špecialista

Lisa Marie Nowaková (*1963) - palubná špecialistka

Stephanie Diana Wilsonová (*1966) - palubná špecialistka

Piers John Sellers (*1955) - palubný špecialista

Thomas Reiter (*1958) - nemecký kozmonaut, ktorého vyslala ESA (Európska kozmická agentúra), má doplniť počet posádky ISS na troch a oživiť vedecký program.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 033
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 254
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 7 722
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 406
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 3 834
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 684
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 969
  8. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 1 692
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu