Zúčastní sa na ňom vyše 200 budhistických, kresťanských, moslimských a židovských lídrov zo 40 krajín sveta a jeho cieľom je prijatie spoločnej deklarácie, ktorú adresujú krajinám G-8.
Summit najvyspelejších krajín sveta sa začne 15. júla v Petrohrade.
Na stretnutí náboženských lídrov sa podľa organizátorov budú venovať otázkam morálneho pohľadu na boj proti terorizmu, náboženského extrémizmu a xenofóbii. Diskutovať budú taktiež o úlohe viery a náboženstva v spoločnosti a ochrane morálnych hodnôt.
Podľa agentúry ITAR-TASS označil ruský prezident Vladimir Putin konferenciu za "aktuálnu a významnú".
S účastníkmi fóra by sa mal Putin stretnúť v stredu niekoľko hodín pred tým, ako odprezentujú konečné stanoviská adresované G-8 ohľadne otázok energetickej bezpečnosti, rozvoja a ľudských práv.
Stretnutie náboženských lídrov organizovala ruská pravoslávna cirkev na podnet Medzináboženskej rady Ruska.
Vatikán, ktorý ruská pravoslávna cirkev obviňuje z lákania pravoslávnych veriacich na konvertovanie na katolicizmus, vyslal delegáciu na čele s kardinálom Walterom Casperom, predsedom Pápežskej rady na podporu jednoty kresťanov.
Ruská pravoslávna cirkev však v dôsledku napätia vo svete neadresuje pozvanie niektorým prominentným náboženským lídrom. Na summit napríklad nepríde dalajláma, ktorý nedostal pozvanie v snahe vyhnúť sa zasahovaniu do vzťahov budhistického predstaviteľa s Čínou. Uviedol to metropolita Kirill, šéf oddelenia ruskej pravoslávnej cirkvi pre vonkajšie vzťahy.
Na summit neprídu ani irackí náboženskí lídri v dôsledku júnových vrážd zamestnancov ruskej ambasády v Bagdade.