Praha 3. júla (TASR) - Budúci premiér Robert Fico v nedeľu zlomil slovenský rekord, keď sa mu iba po 14 dňoch podarilo podpísať koaličnú zmluvu s dvoma neriadenými strelami domácej politickej scény - Vladimírom Mečiarom a Jánom Slotom, píše v dnešnom vydaní český denník Mladá Fronta Dnes (MFD).
V článku s titulkom Mečiar už zase ťahá za nitky kladie MFD otázku, čo možno od "drsného triumvirátu", ako trojicu nazval slovenský denník Pravda, vlastne očakávať.
"Táto trojkombinácia môže priniesť udalosti netušené," komentoval situáciu publicista Milan Žitný.
So zatajeným dychom medzitým na ďalší vývoj čakajú aj okolité krajiny. MFD cituje napríklad britský týždenník Economist, ktorý v článku Páriovia pri moci otvorene uvádza, že za neutrálnym stanoviskom EÚ sa v skutočnosti skrýva hlboké znepokojenie z návratu Mečiara a Slotu.
Svoju rolu páriov (najnižšia hinduistická kasta, ktorá nedisponuje žiadnymi právami) si podľa Žitného dobre uvedomujú aj lídri SNS a ĽS-HZDS. Akceptovali ju vlastne už tým, že neprijali vládne posty. Tým však ich vplyv nezmizol, ale paradoxne sa posilnil.
Konflikty, ktorým sa drsný triumvirát zrejme nevyhne, sa totiž budú riešiť na pôde neverejnej koaličnej rady, kde zasadnú predsedovia strán. Na jej pôde sa teda z radových poslancov Mečiara a Slotu stanú vplyvní ústavní činitelia.
Povahu možných stretov už vo štvrtok naznačil líder SNS, keď vo svojom prvom televíznom vystúpení v role koaličného predáka uviedol protimaďarské vyjadrenia.
Predstava R. Fica, že sa mu Slotu podarí zvládnuť, je podľa médií naivná. "Rovnako sa správal, aj keď bol v rokoch 1994 až 1998 v koalícii s Mečiarom. Ten sa ho snažil držať železnou rukou, ale darilo sa mu to vždy len chvíľu," uviedol politológ Miroslav Kusý.
Väčším problémom ako Ján Slota by však pre lídra Smeru mohol byť práve Mečiar, píše MFD. Kým Slota, ktorého najvyšším cieľom bola práve účasť vo vláde, nechce nikam utekať, Mečiara by mohlo lákať volanie z tábora Dzurindovej koalície.
V súvislosti so zahraničnou politikou Fico zatiaľ nevynechal príležitosť, aby na Západ nevyslal upokojujúce signály, že na orientácii Slovenska a jeho záväzkoch voči EÚ a NATO sa nič nemení. Cez víkend však už hovoril o stiahnutí slovenských vojakov z Iraku a dokonca označil použitie ozbrojenej sily proti Iraku za "hrubé porušenie medzinárodného práva".
S tým však nesúhlasí ĽS-HZDS, ktorá chce Slovákov v Iraku ponechať, uzatvára MFD.