Praha 25. marca (TASR) - Ak sa ČR nepodarí presvedčiť Britániu, aby prepravila 6. poľnú nemocnicu do Kábulu svojimi lietadlami, zvažujú vojenskí plánovači cestu cez Uzbekistan. Uznávajú, že ide o najriskantnejší spôsob, ale zároveň najlacnejší, píše dnešné Právo.
Na prevoz nemocnice letecky, bez pomoci Londýna, by bolo potrebné z Prahy vypraviť 21 najatých letov za 213 miliónov korún, zatiaľ čo cesta cez Uzbekistan by stála 55 miliónov korún. "Preferujeme variant najlacnejší - presun techniky po železnici a sčasti po osi a len osoby lietadlom," povedal pre denník minister obrany Jaroslav Tvrdík. V správe, ktorú dostal parlament, sa však uvádza, že ide o najriskantnejší spôsob.
Experti varujú, že riziko sa výrazne zvyšuje hlavne presunom po vlastnej osi, pretože priestor nie je stále pod kontrolou medzinárodných, ani afganských síl. Problémom je pôsobenie menších bojových skupín, náročný terén, zimné podmienky a nadmorská výška.
Minister obrany žiada na misiu českých chemikov v Kuvajte a lekárov v Afganistane mimoriadne dlhopisy vo výške 1,7 miliardy korún. Pôsobenie lekárov by v prípade leteckého presunu stálo 786 miliónov, pričom pozemná preprava by si vyžiadala 612 miliónov. Praha podľa Tvrdíka rokuje s ruskou stranou o podpore presunu cez jej územie a s britskou stranou zase o pokrytí 600 kilometrov afganského územia.
Armáda rozpracovala ešte jednu možnosť presunu, podľa ktorej by sa jednotka aj technika presunuli po koľajniciach do tadžického hlavného mesta Dušanbe a odtiaľ veľkokapacitným lietadlom. Tadžické územie však nie je o nič pokojnejšie ako Afganistan a ešte by to bolo o 30 miliónov drahšie. Definitívne má o financovaní operácií tento týždeň rozhodnúť parlament a minister Tvrdík pohrozil demisiou, ak bude stanovisko poslancov odmietavé.
(spravodajkyňa TASR Katarína Korgová) ed