Haag/Sarajevo 2. júla (TASR) - Prokuratúra Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) je prekvapená nízkym trestom nad bývalým veliteľom bosnianskych Moslimov Naserom Oričom, ktorého ICTY v piatok za vojnové zločiny proti srbským civilistom odsúdil na dva roky väzenia.
Uviedol to v sobotu hovorca hlavnej žalobkyne tribunálu Anton Nikiforov.
Keďže 39-ročný bosniansky Moslim doteraz strávil vo väzení tri roky a dva mesiace, ICTY rozhodol o jeho okamžitom prepustení na slobodu.
Nikiforov zdôraznil, že Oričovi je dokázaná vina za niektoré vážne zločiny, cituje belehradské rádio B92. Ako dodal, rozhodnutie o podaní sťažnosti na verdikt prokuratúra ICTY zváži po analýze celého rozsudku.
Oriča v sobotu na sarajevskom letisku privítali tisícky jeho stúpencov a bývalých spolubojovníkov z čias občianskej vojny v Bosne v rokoch 1992-95. Reakcie na jeho prepustenie sú diametrálne odlišné v závislosti od toho, či prichádzajú z moslimsko-chorvátskej Federácie Bosny a Hercegoviny (FBaH), či Srbskej republiky (RS).
Prezident RS Dragan Čavič označil rozsudok nad Oričom za hanebný a dodal, že nepredstavuje trest, ale odmenu za vojnové zločiny proti bosnianskym Srbom. V stanovisku Čaviča sa uvádza, že Oričov verdikt predstavuje najväčšiu manifestáciu politického vplyvu na rozsudky haagskeho tribunálu.
Podľa Čaviča by Orič dostal mnohonásobne vyšší trest v prípade, keby ho súdil ktorýkoľvek okresný súd v Bosne.
Stanoviská z FBaH sú úplne protikladné, keďže bosnianski Moslimovia Oriča pokladajú za legendu a hrdinu bojov o Srebrenicu. Rôzne združenia srebrenických Moslimov uviedli, že je hanebný už len fakt, že sa Orič vôbec ocitol na lavici obžalovaných. Jeho prepustenie krátko po vyslovení verdiktu privítal aj šéf trojčlenného predsedníctva Bosny a Hercegoviny Sulejman Tihič.
Belehrad rozsudok nad Oričom oficiálne odsúdil.
Srbi mu totiž pripisujú najbrutálnejšie zločiny voči srbským civilistom v rokoch 1992-93 v okolí Srebrenice, Bratunca a Skelani na východe Bosny, ktoré predchádzali masakre srebrenických Moslimov v roku 1995. Jej údajný strojca, bosnianskosrbský generál Ratko Mladič, je napriek veľkému úsiliu o lokalizáciu stále na slobode.
Podľa bosnianskych Srbov však masakru Moslimov vyprovokovali práve zločiny Oričových jednotiek, v ktorých vzhľadom na srbské štatistiky zahynulo až 3000 civilistov. Niektoré srbské obete ubili na smrť či podrezali, predtým ich však podrobili krutému mučeniu, napríklad vytrhávali im zuby hrdzavými kliešťami. Oričovi pripisujú zodpovednosť aj za obzvlášť brutálny útok na dedinu Kravica a jej obyvateľov počas osláv pravoslávnych Vianoc v roku 1993.