Frankfurt/Mníchov 30. júna (TASR) - Smer si pozval na vytvorenie novej vlády ultrapravicovú SNS a HZDS, píše dnešné vydanie nemeckého mienkotvorného denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Slovenskú národnú stranu charakterizujú noviny ako pravicovoradikálnu antisemitskú stranu nepriateľskú voči menšinám, založenú po páde komunizmu v tradíciách slovenského fašizmu.
Druhým Ficovým partnerom je Vladimír Mečiar, ktorý už Slovensko svojím autoritatívnym kurzom priviedol raz do medzinárodnej izolácie. Mečiarovi možno ďakovať, že Slovensko bolo dlhé roky odpojené od európskej integrácie, dodávajú noviny.
K vytvoreniu vlády, ktorej súčasťou budú aj slovenskí pravicoví a ľavicoví extrémisti, prispelo taktiež správanie sa KDH, dodáva FAZ.
Na jednej strane existovali v KDH námietky voči zväzku so Smerom-SD za prítomnosti SMK, o ktoré sa Fico usiloval najskôr, na druhej strane odmietlo KDH akúkoľvek spoluprácu s Mečiarom. Bol to napokon terajší premiér Mikuláš Dzurinda, ktorý navrhol rozšírenie koalície svojej SDKÚ s SMK a KDH o HZDS-ĽS. Bolo by to politické riešenie, ktoré by umožňovalo zabezpečiť reformy na Slovensku a pokračovať v tom, čo krajine prinieslo celosvetové uznanie a mohutný hospodársky rast, píše Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Vytváraniu novej vládnej koalície na Slovensku venuje pozornosť aj ďalší nemecký denník - Süddeutsche Zeitung. Noviny konštatujú, že po úspechu v parlamentných voľbách chce Smer realizovať na Slovensku vopred avizovanú politickú zmenu a vytvoriť trojkoalíciu "s dvoma kontroverznými pravicovými stranami SNS a HZDS."
S najsilnejším odporom sa - podľa denníka - stretáva skutočnosť, že súčasťou novej vlády bude SNS, ktorej vodca Ján Slota vynikol opakovane vulgárnymi výpadmi proti Maďarom, Rómom a židom. Slotova strana bola v rokoch 1994 až 1998 súčasťou vládnej koalície s HZDS a ZRS, ktorá doviedla Slovensko do izolácie a pribrzdila jeho prijatie do EÚ a NATO.
Kým v terajších voľbách dostalo HZDS iba 8,8 percenta hlasov, získala Slotova SNS 11,7 percent hlasov a stala sa tak treťou najsilnejšou stranou na Slovensku. Voči novej koalícii vyjadrila námietky nielen časť domácich politikov, ale aj zahraničie, konkrétne socialisti v Európskom parlamente, píše SZ.