Brusel 29. júna (TASR) - Strana európskych socialistov dnes vyjadrila obavy z navrhovaného zloženia novej slovenskej vlády. Svoje znepokojenie dal najavo predseda strany Poul Nyrup Rasmussen v liste zaslanom Robertovi Ficovi.
"Zloženie koalície vyvoláva mnoho obáv v súvislosti s rešpektovaním ľudských práv, najmä práv národnostných menšín, ako aj záväzkov k demokracii, Európskej únii, európskym hodnotám a politikám," uvádza sa v liste.
Rasmussen v ňom konštatuje, že strana Smer-SD urobila pod Ficovým vedením významné kroky pri poukazovaní na veľké sociálne rozdiely a útoky na životnú úroveň, ku ktorým došlo počas doterajšej slovenskej vlády, a ktoré mali za následok zhoršenie kohézie na Slovensku. "Z tohto dôvodu som presvedčený o tom, že sociálnodemokratická vláda vedená stranou Smer-SD je želaná a potrebná," konštatuje Rasmussen. Súčasne však vyzýva Fica, aby uistil svojich sociálnodemokratických partnerov a medzinárodné spoločenstvo, že koaličná vláda, ktorú zostaví, dodrží tieto záväzky voči demokracii, európskym hodnotám a základným právam.
Fico musí byť podľa Rasmussena "veľmi jasný a opatrný v tomto zložitom období". "Chcel som dať najavo svoje znepokojenie a podporiť Roberta Fica pri hľadaní najlepšieho spôsobu, akým Smer-SD povedie Slovensko vpred," objasnil dôvod listu Rasmussen.
Prekvapenie nad zložením vlády SR vyjadril podpredseda Socialistickej skupiny v Európskom parlamente Jan-Marinus Wiersma. "Sme znepokojení z vytvorenia tejto koalície, najmä z účasti nacionalistickej strany pána Slotu v tejto vláde. Ako sociálni demokrati máme určité pravidlo, že nespolupracujeme s takýmto typom strany," uviedol Wiersma, ktorý pripomenul, že pozná Slovensko ako niekdajší parlamentný spravodajca pre SR v období prístupových rokovaní, pozná tiež pozadie tejto strany a bol konfrontovaný v minulosti s jej názormi voči Rómom, maďarskej menšine, či jej rasistickými postojmi.
"Toto nejde veľmi dokopy s hodnotami sociálnych demokratov a ich líniou. Osobne považujem za veľmi ťažké akceptovať vytvorenie takejto vlády. Som sklamaný, že nacionalisti dostávajú teraz príležitosť byť súčasťou vlády," vyhlásil Wiersma.
Europoslanec sa vyjadril tiež k zastúpeniu ĽS-HZDS v koalícii a pripomenul mnohé problémy súvisiace s akceptáciou Slovenska zo strany EÚ v období pôsobenia Vladimíra Mečiara vo funkcii premiéra. "Musím však povedať, že to bolo pred ôsmimi-deviatimi rokmi. Myslím, že strana sa zmenila, pán Mečiar sa tiež zmenil. Pre mňa osobne by bolo akceptovateľné, keby bola strana súčasťou koalície, či už s Smerom alebo v rámci iného zoskupenia."
Podľa Wiersmu, ktorý v minulosti kritizoval nedostatok sociálneho aspektu v niektorých reformách doterajšej vlády, má Fico podporu európskych socialistov z hľadiska orientácie svojho programu na sociálnodemokratické, sociálne a ekonomické princípy.
Podpredseda frakcie Hannes Swoboda odsúdil zloženie slovenskej vlády, ktoré je podľa neho dôvodom na veľké znepokojenie. "Neviem, ako by mohla takáto koalícia zastupovať európske či sociálnodemokratické hodnoty," vyhlásil Swoboda, podľa ktorého musia mať sociálnodemokratické strany jasné pozície v otázke ľudských práv a práv národnostných menšín.
"To je však sotva možné v takejto koalícii," dodal rakúsky poslanec. Je úlohou EÚ a Rakúska ako suseda SR, aby sledovali vývoj na Slovensku veľmi pozorne, myslí si Swoboda.
Zložením novej slovenskej vlády a konkrétnejšou reakciou na ňu sa budú zaoberať socialisti na budúci týždeň v Štrasburgu, kde tiež prediskutujú túto otázku s tromi slovenskými europoslancami a členmi strany Smer (Monika Beňová, Milan Koterec, Vladimír Maňka - pozn. TASR). Tí podľa Wiersmu tiež naznačili znepokojenie.
Európska komisia predpokladané zloženie slovenskej vlády nekomentovala. "EK nezvykne komentovať vnútropolitické záležitosti členských štátov. Čakali sme na výsledky rokovaní, aby sme vedeli, kto bude vo vláde, nie aby sme to komentovali," uviedla jedna z hovorkýň komisie.