Škandály hýbu svetom.
Teda, aspoň sa tak zdá.
Len teraz sa verejne prevalilo to, čo si v parlamentných kuloároch hovoria aj upratovačky – že sa poslanec Jirko Malchárek rozvádza.
Škandály tohto typu sú pre médiá najvďačnejšie. Denne sa svet dozvedá najmä o pikantných zaujímavostiach z oblasti šoubiznisu, biznisu aj politiky.
Čitatelia si to žiadajú – anglická bulvárna tlač ide na dračku aj napriek tomu, že sa Angličania vyhlasujú za puritánov.
Bill Clinton nebol nikdy omieľaný v domácnostiach celého sveta tak, ako keď sa „pozabudol“ s mladučkou stážistkou Monikou Lewinskou.
A tá by za svoju investíciu do štúdia nikdy nezískala takú popularitu ani peniaze.
Koniec koncov, poznáme to aj v súvislosti so slovenským trojnásobným premiérom.
Diplomat a jeho miss
Švajčiarskeho diplomata v Nemecku Thomasa Borera v máji 2001 jeho najvyšší šéf, minister zahraničných vecí Joseph Deiss upozornil, aby si dával pozor na výstredné správanie svojej manželky. Tridsaťdvaročná Shawne Borerová-Fieldingová sa totiž s obľubou predvádzala viac, ako bolo v pozícii diplomatickej misie vhodné.
Mala na to všetky predpoklady – pochádza z Texasu, bola Miss Dallas a Mrs. Texas a zahrala si aj v hollywoodskom filmovom trháku. Počas národného dňa Švajčiarska si na party zobrala mikrofón a pred tisícdvesto hosťami sa za spevu pohybovala možno zmyselnejšie ako samotná Marilyn Monroe.
Manžel ju v tom občas podporil – keď istý časopis zverejnil fotografiu, na ktorej je Shawne zvečnená sediac v lone rockového speváka, manžel s úsmevom skonštatoval: „Nič na tom nevidím. Ten by v náručí aj tak radšej držal muža ako ženu.“
Okrem toho bol jeho vplyv na manželku zrejme nepatrný: „Keď jej poviem nechoď dnes v minisukni, tá, ktorú si oblečie, je nakoniec ešte kratšia.“
Nemecko a jeho mnohoženáč
Švajčiarskemu diplomatovi v Nemecku pozornosť médií zrejme neprekážala aj z dôvodu, že samotný nemecký kancelár Gerhard Schröder je svojím mediálnym exhibicionizmom povestný. V jeho politickej kariére mu to pritom zatiaľ nepoškodilo, naopak.
Už pred jeho zvolením spred troch rokov sa komentátori serióznych nemeckých denníkov pýtali – Môže jeden z najvýznamnejších európskych štátov viesť niekto, kto mení každú chvíľu svoje postoje v závislosti od nových prieskumov verejnej mienky, môže ju riadiť niekto, kto je už štvrtýkrát ženatý, a niekto, kto sa každý týždeň objavuje na stránkach bulvárnych denníkov?
Schröder si z toho evidentne nič nerobil. O svojom treťom manželstve vyhlásil, „že sa v ňom už dávno necítil dobre, pretože sa nikdy nevarilo mäso a v chladničke neboli ani párky“, a so svojou o dvadsať rokov mladšou priateľkou sa oženil hneď tri týždne po poslednom rozvode.
Rusko a jeho vodka
Isté obdobie Borisa Jeľcina zase nesprevádzala prítomnosť exhibicionistickej manželky či manželiek, ale prítomnosť alkoholu. Zrejme vďaka nemu sa bývalý ruský prezident párkrát „pozabudol“ tak, že o tom písali všetky bulvárne aj mienkotvorné svetové médiá.
V apríli 1992 sa napríklad nedostavil na dôležitú schôdzku s americkým ministrom financií Nicholasom Bradym. Tlač tvrdila, že bol opitý, on tvrdil, že pracoval.
V máji 1993 sa zase rozstrapatený v prejave pred plénom parlamentu zajakával, na čo jeden z poslancov vykríkol: „Prezident je na smrť opitý! Je chorý!“, na čo hlava ruskej veľmoci reagovala až o pár dní: „Mám len dve ťažkosti – únavu a nedostatok spánku. Nič viac.“
V marci priniesla americká televízia NBC výroky dvoch ruských exdiplomatov, podľa ktorých mal Jeľcin trpieť cirhózou pečene.
V auguste sa ruský prezident po recepcii a niekoľkých pohároch šampanského na vyprevádzaní vojakov z nemeckej metropoly knísal. No a v septembri toho istého roka nevystúpil po pristátí ruského špeciálu na letisku v Shannone z lietadla, pred ktorým ho čakal írsky predseda vlády.
Slovensko a náš Mečiar
Meno Vladimíra Mečiara sa doteraz skloňovalo najmä s nekalou privatizáciou či odovzdávaním „všimného“ sympatizantom a sponzorom HZDS. Od piatka sa o ňom hovorí už aj v súvislosti s korupciou.
Renomovaný švajčiarsky časopis Cash hovorí, že Mečiar mal byť objektom podplácania firmy Mewes, ktorá zabezpečovala zákazky pre medzinárodný koncern ABB. Táto firma vraj viedla oficiálne rokovania „s pánom M.“ – v aktoch firmy Mewes AG sa písalo o „spracúvaní a pozorovaní pána M.“.
„V praxi malo ísť o získanie jeho spolupráce pri podpore firmy ABB,“ píše týždenník Cash. V záznamoch firmy sa úplatky viedli ako „honoráre za poradenstvo“ a podplácanie sa nazývalo „umelým dýchaním“.
Médiá sa už dlho zaujímajú o to, odkiaľ berie Mečiar peniaze na svoj nákladný životný štýl – Elektru, autá a všadeprítomných ochrankárov.
A tí ďalší
Nie vždy však musí škandál spojený so škandalizovanou osobou či škandalistom ubližovať percipientovi či inej osobe. Záleží len na miere. Tú si musí každý ustriehnuť sám.
Ako sa to našim slovenským škandalistom darí alebo nedarí?