Praha 28. júna (TASR) Od 1. júla, kedy v Česku vstúpi do platnosti prísna novela zákona o prevádzke na pozemných komunikáciách, bude česká dopravná polícia na vodičov vrátane cudzincov - prísna, ale muži zákona budú používať aj prostý sedliacky rozum. Vedenie českej polície dnes konštatovalo, že v novele je niekoľko chýb a sporné je i rozdelenie počtu trestných bodov za priestupky aj výška niektorých pokút. Polícia preto očakáva, že v pomerne krátkom čase poslanci novelu upravia.
Novela, napríklad, pripúšťa za nevylepenie diaľničnej známky či neodstránenie už neplatnej známky z čelného skla vozidla najvyššiu pokutu až 100.000 Kč. Podľa riaditeľa Služby dopravnej polície ČR Zdeňka Bambasa však takýto postih vodičom pri kontrole na ceste reálne nehrozí.
Myslím si, že i keď sa nám to niekedy upiera tak sa zdravým rozumom riadime. Tých 100.000 Kč (pokuty) nemôže dať policajt ani teoreticky. To sú sankcie v správnom konaní, na ceste to nepripadá do úvahy. Tam policajt dáva pokuty obvykle do 2000 Kč, podľa nového zákona, vysvetlil Bambas pre TASR.
Policajné špičky dnes spresnili aj vyjadrenia českého ministerstva dopravy, za akých okolností budú považovať alkohol u vodiča za trestný čin. Ak vodičovi namerajú menej než 0,8 promile alkoholu v krvi, pôjde o priestupok. Ak viac, pôjde už o stav vylučujúci spôsobilosť a o trestný čin.
Práve alkohol je jedným z troch dôvodov, kedy policajti môžu previnilcovi odobrať vodičský preukaz. A to aj cudzincovi. Ten bude mať na rozdiel od Čecha iba tú výhodu, že mu úrady zašlú preukaz späť do vlasti a prípadný zákaz šoférovať sa bude vzťahovať iba na územie Česka.
Ak (cudzinca) pristihneme s alkoholom, tak ten jeho vodičský preukaz musíme v priebehu 24 hodín zaslať tej obci, ktorá bude následne viesť správne konanie, poznamenal šéf českých policajtov Zdeněk Bambas. Obec bude mať na začatie správneho konania lehotu piatich dní.
Ako však pre TASR vysvetlil vedúci oddelenia sankčných konaní odboru dopravno-správnych činnosti na magistráte v Brne Josef Dočkal, podľa novely musí úrad zaslať vodičský preukaz do domovského štátu cudzina bezodkladne. Úradníci tak zadržaný, napríklad slovenský preukaz, zašlú na slovenský dopravný inšpektorát v mieste bydliska vodiča bez toho, aby tento úkon spojovali s priestupkovým konaním. Trestné body vodičov-cudzincov bude v Česku evidovať obec, kde k priestupku došlo. Prípadné ďalšie priestupky týchto vodičov sa budú evidovať tam, kde evidovali prvý priestupok.
Na to, aby sa cudzinci v Česku nevyhýbali plateniu blokových pokút a pokút v správnom konaní, budú slúžiť kaucie. Tie môže polícia vyberať až do výšky hornej hranice pokuty, ktorá previnilcovi hrozí. Kto nezaplatí, môže dostať papuču alebo bude musieť auto na stanovenom mieste odstaviť.
Česká dopravná polícia sa na zmenu pravidiel a sprísnenie postihov pripravuje organizačne aj technicky. Až 100 miliónov Kč z platovej rezervy si polícia vyčlenila na pohonné hmoty. A za ďalších 78 miliónov Kč nakupuje prenosné dátové terminály a prenosné počítače, prostredníctvom ktorých budú policajti previnilcov lustrovať a vystavovať elektronické hlásenia o priestupkoch. Tie budú od polície odchádzať na dopravné odbory obcí tiež v elektronickej podobe.
V Česku je 1400 dopravných policajtov a ďalších 300 príslušníkov diaľničných policajných oddelení. Od júla budú mať nové kompetencie napríklad právo merať rýchlosť a pokutovať vodičov za rýchlu jazdu - aj mestskí a obecní policajti. Tých je v Českej republike až 9500. Intenzívne prípravy na nové pravidlá prebiehajú aj na úrovni miest a obcí s rozšírenou pôsobnosťou. Dopravné odbory sa posilňujú personálne aj technicky. Z mnohých kútov ČR ale prichádzajú signály, že úplný nábeh na nový systém bude trvať ešte niekoľko týždňov.