Washington 24. marca (TASR) - Americký Kongres, ktorý prešetruje okolnosti krachu energetického koncernu Enron, rozposlal predvolania 29 bývalým i terajším zamestnancom Enronu a audítorom firmy Arthur Andersen. Kongresmani chcú získať informácie o ich kontaktoch s americkými politikmi v uplynulých desiatich rokoch. Ide o prvý prípad v tejto kauze, keď sa prešetrujú vzťahy Enronu s politikmi.
Zamestnanci Enronu a firmy Arthur Andersen budú musieť predložiť doklady o ich stretnutiach s vysokopostavenými úradníkmi vlád Georgea W. Busha a Billa Clintona.
Analytici považujú predvolanie pred senátny výbor za závažný zvrat vo vyšetrovaní krachu Enronu, lebo vďaka nemu sa môže - ale nemusí - potvrdiť, že vedenie energetického koncernu malo výhody z kontaktov s prezidentom Bushom, viceprezidentom Richardom Cheneym a ďalšími členmi alebo spolupracovníkmi vlády.
Až doteraz sa Bushovi darilo byť mimo aféry Enron, ktorá mala zatiaľ len zanedbateľné politické dôsledky. Úradníci v Bielom dome priznávajú, že bývalý šéf Enronu Kenneth Lay sa s nimi spojil a informoval ich o blížiacom sa bankrote. Naďalej však tvrdia, že administratíva firme nijakým spôsobom nepomáhala a trvajú na tom, že Bush o ničom nevedel.
Kauzou Enron sa zaoberá desať rôznych komisií a výborov oboch komôr Kongresu. Generálny účtovný úrad Kongresu už Bushovu vládu žaloval, čím sa ju snaží donútiť odhaliť detaily minuloročných zasadaní prezidentskej pracovnej skupiny pre záležitosti energetiky. Mnohí kongresmani a senátori sa domnievajú, že energetická politika vlády v mnohom závisela od záujmov veľkých korporácií a umožňovala firmám typu Enron ťažiť z ich politických kontaktov.