FOTO |
Podľa štúdie z British Medical Journal sa až polovica gotikov pokúsila o samovraždu. Nevedie ich k tomu však hudbaVždy sa objaví nejaký masový vrah, ktorého inšpiruje film alebo pieseň, čo vyvoláva nekonečné debaty o nebezpečenstvách popkultúry. Radi sa na tom priživujú politici, pretože je oveľa jednoduchšie obviniť umelcov než vidieť hlbšie príčiny v spoločnosti.
V Británii to najnovšie urobil nový šéf konzervatívcov David Cameron. Rozhlasovej stanici Radio 1 odkázal, že hudba, ktorú hrajú v sobotu večer, nabáda ľudí, aby so sebou nosili strelné zbrane a čoraz populárnejšie nože. Hovoril o hip hope, zrejme však myslel najmä gangsta rap a niektoré jeho odnože.
Dobrí politici, zlá hudba
S týmto názorom príliš nesúhlasí Patrick Neate, autor knihy venovanej hip hopu. Podľa neho je evidentné, že najlenivejšie a najagresívnejšie deti pochádzajú z divných pomerov, prešli zlou výchovou, majú slabé vzdelanie a rozhľad. Nie je istý, či za to môže obviňovať politikov, ale určite vie, že za to nemôže hip hop.
Spomína si na dávnejší rozhovor s rapperom z Johannesburgu, pre ktorého bolo počúvanie Public Enemy cestou k politickým, morálnym a ku kultúrnym názorom, o akých predtým nikdy nepočul. S tým súhlasí aj samotný Neate, pre ktorého hip hop znamenal počas dospievania to isté.
Mejkap a podrezané žily
Zatiaľ čo sa vo výskumoch skoro pri žiadnej hudbe neprejavila väčšia súvislosť so samovraždami a sebapoškodzovaním, existuje jedna výnimka. Je ňou scéna gotickej hudby spojená s nosením čiernej farby, mejkapom a obojpohlavným výzorom.
Štúdia publikovaná v British Medical Journal tvrdí, že takmer polovica mladých ľudí, ktorá sa vidí v gotickej subkultúre, sa pokúsila spáchať samovraždu alebo si nejako ublížila. Tento vzťah zostal silný aj potom, čo sa výskumníci pokúsili odfiltrovať množstvo ďalších možných faktorov, ako boli rodinné problémy, spoločenský pôvod, pitie alkoholu či dávnejšie depresie.
Obrátené poradie
Podľa bežnej predstavy človek začne počúvať istú hudbu a žiť príslušným životným štýlom, čo následne vyvolá isté duševné problémy. Ako však tvrdia výskumníci, v tomto prípade je to zvyčajne presne naopak - viac duševných problémov sa u priaznivcov gotickej subkultúry objavovalo predtým, než sa k nej pridali, a nie potom.
Mladých ľudí s tendenciou poškodzovať samých seba priťahuje práve gotická scéna, ktorá ponúka dokonalé rekvizity k ich pochmúrnym náladám.
Od ostatných príslušníkov gotickej subkultúry sa však môžu dočkať potrebnej pomoci, pretože viac navzájom rozumejú svojim problémom. Hoci sa s gotickou scénou spája vyššia samovražednosť, príslušnosť k nej môže riziko samovraždy paradoxne znížiť.
Gotika
Gotické témy sa vo veľkom objavovali už v 19. storočí, masovej popularity sa dočkali v osemdesiatych rokoch vďaka gothic rock. Mnohí starší priaznivci gotickej scény v minulosti patrili k punkovej revolte proti panujúcim pomerom, ale punkové spôsoby sa im trochu odcudzili a ani výzvy na násilie ich príliš neoslovovali.
Mnohí dávajú prednosť ústraniu a melancholickým náladám, často majú nadpriemerné vzdelanie a odmietajú kultúru stredného prúdu.
Medzi populárne kapely patria Bauhaus, Siouxsie & the Banshees, Fields of the Nephilim, Sisters of Mercy a The Mission. Za vedúcu postavu celej kultúry médiá často označujú Marilyna Mansona, s čím mnohí členovia gotickej scény nesúhlasia, pretože ho považujú za pozéra.
ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR/AFP
Autor: JÁN GREGOR, Londýn