Praha 27. júna (TASR) Volebný pat v ČR v podobe vyrovnaných síl medzi stredopravými stranami a ľavicou môže ohroziť začiatok činnosti novej Poslaneckej snemovne.
Na ustanovujúcej schôdzi dolnej komory, ktorá sa začne dnes popoludní, má prebehnúť voľba členov a šéfov výborov, ako aj voľba nového vedenia Snemovne. Medzi piatimi parlamentnými stranami však neexistuje zhoda ani v osobe budúceho predsedu Poslaneckej snemovne, ani v tom, kto by mal viesť mandátový a imunitný výbor a volebnú komisiu. Tieto dva orgány sú pritom pre dokončenie ustanovujúcej schôdze a ďalšiu činnosť parlamentu kľúčové.
Ľavica sociálni demokrati a komunisti požadujú posty šéfov volebnej komisie aj mandátového výboru. Víťaz volieb a hlavná strana novej koalície, ODS Mirka Topolánka však chce dať ľavici iba jeden z týchto postov.
Podľa odhadov ustanovujúca schôdza Snemovne môže trvať niekoľko dní. ODS chce na post šéfa tejto komory presadiť poslankyňu a jej doterajšiu podpredsedníčku Miroslavu Němcovú. Koalícia ale má v Snemovni iba 100 hlasov z 200 a bez súhlasu opozície Němcovú nepresadí.
Naopak, ČSSD, by chcela, aby šéfom Poslaneckej snemovne zostal doterajší predseda Lubomír Zaorálek. Sociálna demokracia ho ale nebude do tajnej voľby navrhovať skôr, než pre neho získa prísľub väčšinovej podpory. ČSSD a KSČM, ktorá by mohla Zaorálka podporiť, majú v Snemovni tiež iba 100 hlasov z 200.
Odstupujúci český premiér a šéf ČSSD Jiří Paroubek pripustil, že výsledkom ustanovujúcej schôdze by mohlo byť aj to, že bude zvolené iba dočasné vedenie komory. Niektorí experti ale tvrdia, že ústava takéto riešenie nepozná a že ustanovujúca schôdza sa nesmie skončiť bez toho, aby bolo zvolené kompletné nové vedenie Snemovne a výborov. Ustanovujúca schôdza Poslaneckej snemovne je podľa ústavy kľúčovou podmienkou pre to, aby stará vláda mohla podať demisiu. Až potom sa prezidentovi rozviažu ruky a môže menovať nového premiéra a novú vládu.
Paroubkov kabinet čakajú už posledné dni a na stredu sa plánuje posledná schôdza končiacej vlády. Vzhľadom na patový výsledok českých parlamentných volieb zo začiatku júna ale nemožno vylúčiť ani to, že Paroubkov kabinet bude kvôli zablokovanej ustanovujúcej schôdzi Snemovne čakať na podanie demisie dlhšie.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) ed