Brusel/Štrasburg 27. júna (TASR) - Európske štáty, čeliace obvineniam zo spolupráce s americkou Ústrednou spravodajskou službou (CIA) v jej podozrivých aktivitách na európskom území, musia dôkladne prešetriť okolnosti súvisiace s ich zapojením sa do týchto činností. Počas zasadnutia Parlamentného zhromaždenia Rady Európy v Štrasburgu to dnes uviedol komisár pre spravodlivosť, bezpečnosť a slobodu Franco Frattini, ktorý súčasne poukázal na potrebu spolupráce medzi informačnými službami, rešpektujúc pritom ľudské práva a vládu zákona.
Frattini tak potvrdil výzvu švajčiarskeho senátora Dicka Martyho, ktorý dnes predložil 315 členom národných parlamentov 46 členských štátov RE správu o vyšetrovaní údajných tajných väzníc a letov realizovaných CIA v Európe.
Frattini pripomenul, že Európska komisia podporuje vyšetrovanie vedené RE, ako aj dočasným výborom Európskeho parlamentu, a opakovane vyzvala členské a kandidátske štáty EÚ na úplnú spoluprácu s obidvoma orgánmi zaoberajúcimi sa vyšetrovaním tejto kauzy.
V súvislosti s obvineniami zo spolupráce so CIA Frattini apeloval na krajiny, ktorých sa to týka, aby dôkladne prešetrili okolnosti a objasnili celú situáciu. "Správa ukázala fakty, no nie je možné vyvádzať súdy. Teraz je na národných orgánoch, aby konali," uviedol Frattini. Podľa neho je v súčasnom štádiu zatiaľ takisto predčasné vyvádzať inštitucionálne dôsledky pre dotyčné krajiny.
Martyho správa obviňuje 14 európskych štátov, že určitým spôsobom kooperovali so CIA na nezákonných aktivitách. Obvinenia sa týkajú Rumunska, Poľska, Nemecka, Španielska, Turecka, Cypru, Írska, Británie, Portugalska, Grécka, Talianska, Švédska, Bosny a Hercegoviny a Macedónska.
Podľa senátora boli súčasťou tajnej siete CIA, ktorá sa rozprestierala od strednej Ázie, cez Blízky východ, severnú Afriku až po Karibik. Spolupráca mala spočívať v umožňovaní únosov podozrivých osôb na svojom území, povoľovaní tajných preletov, alebo vedomej ignorácie ďalších činností CIA.
Švajčiarsky senátor neposkytol žiadne priame dôkazy a zdôraznil potrebu ďalšieho vyšetrovania. Pri svojej práci vychádzal z osobných svedectiev, letových záznamov a výsledkov práce vyšetrovateľov z viacerých krajín.
Počas dnešnej prezentácie správy členom národných parlamentov Marty konštatoval, že podozrivé metódy CIA legitimizujú terorizmus. Podľa senátora je pre dosiahnutie víťazstva nad terorizmom potrebné zavedenie "svetového právneho poriadku".
Na adresu amerických úradov Frattini uviedol, že USA a EÚ sú dlhý čas spojencami v boji proti tyranii a za ľudské práva. V súčasnej atmosfére pochybností ich spoluprácu treba posilniť. "Boj proti terorizmu však musí ísť ruka v ruke s dodržiavaním ľudských práv," zdôraznil komisár.
Generálny tajomník RE Terry Davis oznámil, že má v úmysle odporučiť prijatie nového legislatívneho a administratívneho rámca pre fungovanie národných informačných služieb. Takisto chce požiadať vlády jednotlivých členských krajín o zavedenie nových bezpečnostných pravidiel a kontrol v civilnom letectve.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) dem