New York 26. júna (TASR) - Medzinárodný deň na podporu obetí mučenia si dnes pripomína medzinárodné spoločenstvo pri príležitosti prijatia Dohovoru OSN proti mučeniu. Prijatie dohovoru z 26. júna 1987 je dodnes považované za významný krok, vďaka ktorému bolo mučenie a všetky formy neľudského a ponižujúceho zaobchádzania a trestania uznané na celom svete za protiprávne konanie.
Slovensko je od roku 1993 zmluvnou stranou Dohovoru OSN proti mučeniu a razantne odsudzuje akékoľvek formy mučenia, neľudského a ponižujúceho zaobchádzania a trestania. Spoločne s ostatnými krajinami Európskej únie aktívne presadzuje, aby bol vo všetkých krajinách sveta patrične rešpektovaný a dodržiavaný zákaz mučenia, informoval TASR Tlačový a komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí SR.
Európska únia dnes vyzdvihla význam odstránenia mučenia a iného krutého, neľudského a degradujúceho zaobchádzania alebo trestania, ako aj potrebu zavedenia úplnej rehabilitácie obetí mučenia. Mučenie nie je len tragédiou pre priame a nepriame obete, ale je aj degradujúce pre spoločnosti, ktoré ho akceptujú, uvádza sa vo vyhlásení EÚ. Brusel súčasne pripomína, že platí absolútny zákaz takéhoto zaobchádzania vo všetkých členských štátoch únie.
EÚ pri tejto príležitosti vyzvala všetky štáty sveta, aby ratifikovali Medzinárodnú chartu proti mučeniu a inému krutému, nehumánnemu a degradujúcemu zaobchádzaniu alebo trestaniu, a aby prijali príslušnú národnú legislatívu zamedzujúcu takýmto postupom.
Únia zároveň ocenila dôležitú úlohu, ktorú v boji proti mučeniu zohráva OSN, ako aj mimovládne organizácie.