Peking 26. júna (TASR) - Čína zvažuje pokuty za neautorizované informovanie o katastrofách a podobných mimoriadnych udalostiach, uviedli dnes čínske noviny Beijing News, čím opäť potvrdili snahu komunistickej strany kontrolovať šírenie informácií.
Agentúra Reuters píše, že vláda už teraz prísne kontroluje informovanie o nečakaných udalostiach, pričom neautorizované pokusy už neraz viedli k dlhým trestom väzenia za vyzradenie štátneho tajomstva. Napriek tomu minulý rok Čína "deklasifikovala" informácie o počtoch obetí prírodných katastrof, čo prezentovala ako súčasť vládneho úsilia zlepšiť transparentnosť. Ale nový zákon, ak bude prijatý, obnoví vládnu úlohu pri kontrole informácií.
"Médiá, ktoré ilegálne informujú alebo publikujú nepravdivé správy o mimoriadnych situáciách a ich riešení, dostanú pokutu od 50.000 jüanov (okolo 200.000 Sk) do 100.000 jüanov (400.000 Sk), ak porušenia budú vážne a budú mať vážne dôsledky," citovali noviny návrh zákona.
"Podľa pravidiel ľudová vláda... by mala informovať o vývoji a riešení naliehavých situácií jednotným, presným a včasným spôsobom, a riadiť uvoľňovanie relevantných správ médiám."
Navrhovaný zákon píše o "náhlych udalostiach" a "udalostiach spoločenskej bezpečnosti", ale poskytuje ich malú špecifikáciu. V Číne však tieto termíny môžu pokrývať nepokoje, prírodné katastrofy a výskyt chorôb ako SARS alebo vtáčia chrípka.
Agentúra Reuters uzatvára, že o smrti 85.000 ľudí v centrálnej provincii Che-nan v roku 1975, keď sa počas tajfúnu pretrhli hrádze, sa vyskytli informácie až v knihe o najhorších čínskych nešťastiach v 20. storočí v roku 1998. A v novembri minulého roku miestni predstavitelia v severovýchodnej provincii Ťi-lin niekoľko dní neinformovali o toxickom úniku v tamojšej rieke. Deväťmiliónové mesto Char-pin v provincii Chej-lung-ťiang muselo vtedy odstaviť verejné zásobovanie vodou takmer na týždeň.