Washington 23. júna (TASR) - Siedmi mladí muži zatknutí v Miami a obžalovaní zo snahy o spoluprácu s al-Káidou plánovali teroristické útoky rovnakých alebo ešte väčších rozmerov ako boli tie z 11. septembra 2001. Ich terčom mala byť veža Sears Tower v Chicagu, budova FBI v Miami a ďalšie vládne budovy.
Informoval o tom dnes vo Washingtone americký minister spravodlivosti Alberto Gonzalez.
Gonzalez však súčasne uviedol, že sedemčlenná teroristická bunka, ktorá vznikla priamo na území USA, sa nedostala ďalej než k počiatočnému štádiu prípravy týchto útokov.
"Neexistovala žiadna bezprostredná hrozba," povedal minister a dodal, že obžalovaní nikdy nenadviazali skutočný kontakt s al-Káidou a nedostali sa ani k žiadnym zbraniam. Nemali teda k dispozícii žiadne materiály potrebné pre realizovanie svojich plánov.
Žalobcovia uvádzajú, že zatknutí muži prisahali vernosť al-Káide, mali v úmysle "viesť vojnu" proti vláde Spojených štátov a vytvoriť islamskú armádu. Najmenej jeden z nich plánoval vyhodiť do vzduchu 110-podlažnú chicagskú vežu Sears Tower, najvyššiu budovu v USA.
Ako však na tlačovej konferencii na ministerstve spravodlivosti povedal zástupca riaditeľa FBI John Pistole, podozriví sa nikdy nedostali na operačnú úroveň prípravy útokov a zostali viac-menej len v rovine "túžby" vykonať takéto útoky.
Jeden z obžalovaných sa skontaktoval s osobou vydávajúcou sa za člena al-Káidy a žiadal o čižmy, uniformy, samopaly, vysielačky, vozidlá a 50.000 dolárov (1,5 milióna Sk) v hotovosti v snahe vybudovať "islamskú armádu" a viesť svätú vojnu proti USA. Táto osoba však v skutočnosti spolupracovala s miestnou protiteroristickou jednotkou.
Gonzales zdôraznil, že Sears Tower ani päť vládnych budov v oblasti Miami nehrozila žiadna bezprostredná hrozba.
Muži, medzi ktorými sú piati Američania a dvaja Haiťania - z toho jeden bol v krajine ilegálne, ešte dnes predstúpia pred súd.
1 2 sla ed