Viedeň/Bratislava 22. júna (TASR) - Povolebnému vývoju na Slovensku sa aj v dnešnom vydaní venuje mienkotvorný rakúsky denník Die Presse, a to v pôvodnom materiáli svojho spravodajcu.
Christoph Tanei informuje o prebiehajúcich rokovaniach, ktorých konečným cieľom je vytvorenie vlády. Akcentuje pritom podľa jeho názoru neobvyklú ochotu lídra víťaznej strany Smer-SD Roberta Fica pri hľadaní kompromisov.
Podľa autorových slov sa nemožno ubrániť dojmu, že "tu ktosi musí zúfalo bojovať o partnerov do vlády po tom, čo jeho tvrdohlavý konkurent takisto rozhodil svoje siete".
Rakúsky novinár ilustruje svoju tézu na tvrdeniach, že vo Ficovej rétorike niet ani stopy po agresivite, ktorú aplikoval po roky voči Dzurindovej vláde a že v nej niet už ani zmienky o zastavení neoliberálnych reforiem. Dokonca aj jednotnú daň, ktorej zavedením upozornil na seba Dzurindov kabinet, "chce Fico zásadne zachovať s menšími kozmetickými úpravami. Tak, ako by bol zabudol, čo kázal ešte pred niekoľkými dňami o rovnej dani, ktorá pomáha zvyšovať bohatým ich zisky na úkor chudobných," konštatuje autor príspevku na stránkach viedenského denníka Die Presse.
Na margo Ficovej premeny "z vlka na baránka" pripomína periodikum aj aktivity eštepremiéra Mikuláša Dzurindu, ktorý začal so svojimi doterajšími partnermi rokovania o ďalšej spolupráci. Pre rutinovaného stratéga, ktorý už očividne prehltol, že ho vlastní voliči -v slovenských pomeroch ojedinelým spôsobom- preradili preferenčnými hlasmi z prvého na tretie miesto kandidátky, je dôležité, že jeho SDKÚ-DS sa stala druhou najsilnejšou parlamentnou stranou. Navyše, posilnila svoju spochybňovanú vedúcu úlohu v konzervatívnom tábore, keď získala takmer rovnaký počet mandátov, ako obe ideologicky blízke partnerské strany dokopy, konštatuje Die Presse.
Robert Fico musí podľa rakúskeho denníka ponúknuť veľmi veľa, ak bude chcieť získať na svoju stranu SMK a KDH. Obe strany by chceli pokračovať v reformnom kurze, ktorý začali spoločne s Dzurindom. "Jedným z mála tromfov, ktorý v tomto pokri zostal Robertovi Ficovi, je kvôli nebezpečenstvu zhoršenia imidžu krajiny na medzinárodnej scéne za najhorší možný variant označovaná koalícia s pravicovopopulistickou ĽS-HZDS expremiéra Vladimíra Mečiara a ultrapravicovou SNS," konštatuje sa v komentári. Christoph Tanei však zároveň dodáva, že líder Smeru-SD vyslal aj pre prípad koalície s nacionalistami preventívne upokojujúce signály, keď deklaroval, že garantuje status quo pre príslušníkov národnostných menšín.