Podľa Severokórejskej centrálnej tlačovej agentúry (KCNA) dosahujú vojenské provokácie USA svoj extrém. Séria ilegálnych prienikov prieskumných lietadiel USA vytvára nebezpečenstvo vojenského konfliktu v severokórejskom vzdušnom priestore, uvádza agentúra.
Obvinenia Pchjongjangu prichádzajú v čase obáv, že komunistický štát pripravuje test rakety dlhého doletu typu Täpodong-2. Podľa odborníkov môže doletieť až do vzdialenosti 15.000 kilometrov.
Rampa s raketou sa nachádza na severovýchodnom pobreží krajiny v stredisku Musudan-ri. Severokórejský jadrový program vyvoláva v regióne vážne obavy, hlavne snaha krajiny získať jadrové zbrane. Pchjongjang po prvý raz šokoval, keď v roku 1998 otestoval balistickú raketu, ktorá preletela ponad Japonsko.
Japonsko sleduje loďami a lietadlami Severnú Kóreu po správach o pripravovanej skúške rakety dlhého doletu. Nedomnieva sa však, že komunistická krajina by mohla na svoje strely umiestniť jadrové hlavice.
"Nenarazili sme na žiadne informácie, ktoré by naznačovali, že Severná Kórea má túto technológiu. Miniaturizácia atómovej zbrane pre jej vloženie do raketovej hlavice si vyžaduje ohromnú technológiu," povedal námestník japonského ministra obrany Jasuhisa Šiozaki.
Šéf Obrannej agentúry (minister obrany) Fukuširo Nukaga potvrdil vyslanie lodí a lietadiel pre monitorovanie vývoja v Severnej Kórei, ktorá zrejme pripravuje skúšobné odpálenie rakety schopnej zasiahnuť Spojené štáty.
Čína dnes prostredníctvom ministerstva zahraničných vecí vyjadrila veľké znepokojenie nad možnou severokórejskom raketovou skúškou. Vyzvala všetky strany na väčšie úsilie o vyriešenie záležitosti, ku ktorému chce Peking naďalej "konštruktívne" prispievať.
Washington v stredu dôrazne odmietol žiadosti Pchjongjangu o priame rozhovory s tým, že hrozby nie sú spôsobom, ako dosiahnuť dialóg.
Znepokojenie v regióne i mimo neho vyvolali spravodajské informácie, podľa ktorých KĽDR zrejme čerpá palivo do rakety Täpodong-2, ktorej dolet môže podľa odborníkov dosahovať 15.000 kilometrov.