Mníchov 21. júna (TASR) - Osobnosť lídra víťaznej strany sobotňajších parlamentných volieb na Slovensku Roberta Fica, ako aj jeho povolebné úlohy približuje dnes čitateľom mníchovský denník Süddeutsche Zeitung (SZ).
Rád si príležitostne vypije pohárik vína a mnoho číta, predovšetkým diela o histórii, ale aj biografie. Robert Fico sa mimoriadne zaujíma o dejiny, predovšetkým o prvú polovicu XX. storočia. Hovorí však o tom zdržanlivo a zdráha sa odpovedať na otázky o koníčkoch a vzoroch. Mal som rád Alexandra Dubčeka, hovorí. Za priateľov označuje (lídrov českej sociálnej demokracie v nedávnej minulosti i súčasnosti) Miloša Zemana a Jiřího Paroubka, tí však boli aj súčasťou jeho predvolebnej kampane.
Porovnanie s prosperujúcim susedným Českom, v ktorom vládla sociálna demokracia, bol jedným z jeho hlavných argumentov proti slovenskému premiérovi Mikulášovi Dzurindovi, píše Klaus Brill.
Podľa jeho názoru Robert Fico už v minulosti preukázal, že mu nechýba politická šikovnosť, ktorú teraz bude potrebovať pri hľadaní partnerov pre koalíciu spomedzi piatich stredopravých a spájaní odporujúcich si konceptov.
Autor pripomína potom stručne životnú dráhu rodáka z Topoľčian a absolventa štúdia práva, vrátane jeho vstupu do politiky v roku 1992 a ďalšej politickej dráhy.
Vďaka usilovnosti a cieľavedomosti sa stal podpredsedom Strany demokratickej ľavice, aby sa v roku 1999 rozhádal s ďalšími predstaviteľmi jej vedenia a rady strany opustil. Založil vlastnú stranu Smer, ktorá sa najskôr zasadzovala za právo a poriadok a kriticky sa vyjadrovala na margo maďarskej menšiny a Rómov.
Smer sa označil a profiloval ako sociálnodemokratický subjekt až v decembri 2004, píše SZ a pripomína i jeho fúziu s menšími ľavicovými subjektmi. To mu prinieslo nielen organizačné štruktúry a majetok, ale viedlo aj k prijatiu za člena Socialistickej internacionály (SI), poznamenáva mienkotvorný denník.
Na margo faktu, že v súvislosti s kariérou, rétorickými a taktickými schopnosťami ho súperi označujú za populistu, reaguje stručnou protipoznámkou: Radšej byť populistom, ako zlodejom.
Niet pochybností o tom, že Smer-SD vďačí za úspech predovšetkým Ficovi, ktorý sa kampaňou proti Dzurindovým neoliberálnym radikálnym reformám stal najpopulárnejším politikom krajiny, podčiarkuje autor a dodáva: Robert Fico nechce byť závislý od peňazí svojich priateľov z hospodárskej sféry, ktorí údajne uplatnili svoj vplyv pri zostavovaní kandidátky strany. Volebnú kampaň financoval podľa vlastných slov z bankového kreditu vo výške 40 miliónov Sk, uzatvára SZ.