"V tejto otázke máme suverenitu. Nikto nemá právo očierňovať nás za to," citovala jedného z predstaviteľov severokórejského ministerstva zahraničných vecí japonská tlačová agentúra Kjódo.
Podľa severokórejského predstaviteľa nie je Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) viazaná v tejto záležitosti spoločnou deklaráciou z medzinárodných rokovaní o odzbrojení z minulého roka ani moratóriom na skúšky rakiet, na ktorom sa v roku 2002 dohodli Tokio a Pchjongjang.
Na zastavenie kontroverzných plánov dnes Severnú Kóreu vyzval generálny tajomník OSN Kofi Annan. Podobne sa vyjadril aj francúzsky premiér Dominique de Villepin, podľa ktorého po prípadnej skúške severokórejskej rakety musí nasledovať "rázna a náležitá" reakcia zo strany medzinárodného spoločenstva.
"Dúfam, že lídri Severnej Kórey budú načúvať tomu, čo hovorí zvyšok sveta. Všetci máme obavy. Mali by byť veľmi opatrní a nevytvárať ešte komplikovanejšiu situáciu na Kórejskom polostrove," povedal Annan.
Ako v tejto súvislosti pripomenul austrálsky minister zahraničných vecí Alexander Downer, raketa Täpodong-2 s doletom pravdepodobne do 15.000 kilometrov by mohla zasiahnuť aj územie USA.
Odpálenie rakety by bolo "mimoriadne provokatívnym krokom, hlavne v severnej Ázii, kde sa v súvislosti s tým objavujú výrazné obavy", povedal Downer.
Správy o prípravách raketovej skúšky prichádzajú v čase, keď sa účastníkom tzv. šesťstranných rozhovorov naďalej nedarí presvedčiť Pchjongjang, aby sa vrátil k rokovaciemu stolu. Rozhovory, ktorých cieľom je ukončiť jadrový program KĽDR a vytvoriť Kórejský polostrov bez atómových zbraní, sú pozastavené od novembra.