Brusel 20. júna (TASR) - Pochvala i výhrady na adresu aktivít rakúskeho predsedníctva a ďalšieho vývoja v otázke európskej ústavy odzneli dnes na mimoriadnom plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu, počas ktorého poslanci zhodnotili aj výsledky minulotýždňového rokovania Európskej rady. Rakúske predsedníctvo a summit dostali označenie "úspech", ale aj "katastrofa".
Rakúsky spolkový kancelár Wolfgang Schüssel poukázal na nutnosť obdobia reflexie zavedeného po odmietnutí európskej ústavnej zmluvy v Holandsku a Francúzsku, no súčasne vyzval na prechod k činom. Vyzdvihol, že počas summitu žiaden z členov nespochybnil podstatu ústavy, do ktorej podľa neho treba vniesť nové prvky. Poslancom pripomenul závery summitu stanovujúce, že počas nemeckého predsedníctva v prvej polovici roku 2007 sa určia ďalšie kroky týkajúce sa postupu v otázke ústavy, ktoré sa zrealizujú najneskôr za francúzskeho predsedníctva v roku 2008. Schüssel je presvedčený, že veľa sa objasní na mimoriadnom zasadnutí Európskej rady, ktoré sa uskutoční 25. marca budúceho roka v Berlíne pri príležitosti 50. výročia Rímskej zmluvy.
Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso v pléne konštatoval, že EÚ sa posúva vpred. "Máme problémy, ktoré musíme riešiť, no nie je problémom, že sme paralyzovaní. Rada potvrdila, že sa posúvame od reflexie k angažovanosti. Rakúske predsedníctvo významne prispelo k nášmu projektu," vyhlásil Barroso. EÚ neznamená podľa neho len byrokratickú záležitosť, trh, či predpisy, ako to prezentujú jej odporcovia, ale aj hodnoty, akými sú hudba, literatúra alebo európsky spôsob života. Ak má však únia zostať funkčná, sú nevyhnutné inštitucionálne zmluvy, zdôraznil Barroso.
Šéf EK ocenil, že európski lídri na summite potvrdili európsku budúcnosť západného Balkánu a spoločný cieľ EÚ, ktorým je prijatie Bulharska a Rumunska za členov k 1. januáru 2007, ak splnia požadované podmienky.
Zatiaľ čo líder európskych ľudovcov Hans-Gert Pöttering vyzdvihol, že rakúskemu predsedníctvu sa podarilo posilniť vzájomnú dôveru, šéf socialistov Martin Schultz ocenil viaceré kroky vykonané Rakúskom, no pripomenul, že ešte zostáva veľa práce. Obdobie reflexie je podľa neho len ďalším premárneným rokom. Obidvaja europoslanci vyzvali Schüssela, aby na stredajšom summite EÚ-USA vyzvali amerického prezidenta Georgea W. Busha na zatvorenie Guantánama. Jeho existencia podľa Pötteringa nie je zlučiteľná s právnymi zásadami a podľa Schultza ide o "právnu dieru".
Kritickejší boli voči predsedníctvu i summitu európski liberáli a zelení. Z radov ich zástupcov odzneli vyhlásenia, podľa ktorých bolo predsedníctvo úspešné z umeleckého hľadiska vďaka peknému logu, či turnajom, ktoré zaujali ľudí. Summit kritici označili za "neviditeľný" s mottom "zídeme sa tak, aby nás nikto nevidel". Zelení poukázali na neexistenciu cestovnej mapy pre riešenie ústavnej zmluvy a od rakúskeho predsedníctva požadujú, aby Bushovi vo Viedni pripomenulo aj ilegálne prelety v Európe organizované americkou Ústrednou spravodajskou službou (CIA).
Ďalší poslanci kritizovali skromné ciele a "nízko postavenú latku, ktorú je ľahko prekonať". Nespokojnosť sa týkala aj nedostatočného pokroku v otázke životného prostredia, či rodovej rovnosti.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) ed