Praha 20. júna (TASR) V Bratislave na straníckych sekretariátoch a v kuloároch už naplno bežia rozhovory o podobe budúcej vlády. Podľa LN rokuje každý s každým, pretože v hre je vláda všetkých so všetkými.
Napriek tomu, že Robert Fico má najväčší manévrovací priestor, premiérom môže byť na Slovensku aj niekto iný, a dokonca aj doterajší predseda vlády Mikuláš Dzurinda. V hre je vláda Smeru so SNS a KDH, prípadne s KDH a SMK. Vylúčená ale nie je ani veľká koalícia s Dzurindovou SDKÚ.
Český denník konštatuje, že KDH, ktoré vo voľbách zaznamenalo straty a postúpilo do NR SR až ako šiesta strana, je v otázke účasti vo Ficovej vláde rozdelené. Predseda Pavol Hrušovský je ochotný o vládnej spolupráci uvažovať, ale podpredseda Daniel Lipšic to odmieta, rovnako ako koalíciu s SNS.
Výsledok povolebných rozhovorov sa na Slovensku neočakáva v najbližších dňoch, konštatujú záverom LN.
Povolebný vývoj na Slovensku s dôrazom na pondelkový deň v prezidentskom paláci v Bratislave, kde najvyšší predstaviteľ SR Ivan Gašparovič prijal lídrov všetkých parlamentných strán, približuje v dnešnom vydaní Mladej fronty Dnes (MFD) rozsiahly pôvodný materiál osobitej spravodajkyne denníka.
Michaela Bučková v článku pod názvom Slovensko: Víťaz hľadá spojencov s podtitulkom Robert Fico má dnes dostať poverenie zostaviť vládu, pracuje s vyjadreniami lídrov Smeru-SD, SDKÚ-DS i ĽS-HZDS, ktoré slovenským občanom priblížili už v pondelok elektronické médiá.
Podľa autorky dopadli voľby nerozhodne. Zvíťazil v nich síce Smer-SD, ale spojenectvo s touto sociálnodemokratickou stranou doteraz nepotvrdil nikto s výnimkou nacionalistov Jána Slotu.
"Vôbec nič nie je jasné, existuje niekoľko variantov a neodvážil by som sa vsadiť ani na jeden z nich," cituje autorka slová sociológa Pavla Haulíka. Do špekulácií sa nechcú púšťať ani médiá, uzatvára v materiáli z Bratislavy MFD.
Na Slovensku stojí ľavicová strana Smer-SD po volebnom víťazstve pred prvými koaličnými rozhovormi, ktoré by mali viesť k vytvoreniu novej vlády. Týmito slovami začína rozsiahly materiál o povolebnej situácii v SR na stránkach dnešného vydania nemeckého denníka Die Welt.
Podľa nemeckého periodika chce líder Smeru-SD vstúpiť do koalície skôr s umiernenými stranami stredopravého tábora ako s ultrapravicovými nacionalistami, ktorí sa stali treťou najsilnejšou politickou stranou v mladej členskej krajine EÚ.
Robert Fico avizoval dôsledný odklon od doterajšieho vládneho kurzu hospodárskych reforiem. Koaličné rozhovory by mali rozhodnúť, či radikálnoliberálne reformy uplynulých rokov nebudú patriť minulosti a či krajina zavedie euro v súlade s plánmi v roku 2009. Líder Smeru-SD zásadne doterajší časový harmonogram zavedenia eura potvrdil, ponechal si však otvorené dvere pre odklady: Ak by zavedenie jednotnej meny nemalo priniesť Slovensku žiadne výhody, nemožno nový časový harmonogram vylúčiť. Navyše sa vyslovil za politiku väčšej solidarity, ktorá by mala zmenšiť priepasti medzi jednotlivými skupinami obyvateľstva po rokoch reforiem.
Povolebnému vývoju na Slovensku sa aj dnes stručne spravodajskou formou venujú okrem iných i v Mníchove vydávaný mienkotvorný denník Süddeutsche Zeitung pod titulkom Šéf Smeru Fico by mal vládnuť na Slovensku, či viedenský Der Standard pod názvom Oťukávanie v Bratislave s podtitulkom Daňová reforma ako ústredná koaličná téma.
Začína sa slovenský koaličný maratón, konštatuje dnešné vydanie maďarského denníka Népszabadság, podľa ktorého predseda Smer-SD Róbert Fico dostal poverenie na zostavenie vlády, ale zatiaľ sú iba dohady o tom, ktoré strany sa dostanú k moci.
Najvplyvnejší denník informuje o výsledkoch rokovaní prezidenta Ivana Gašparoviča s predsedami parlamentných strán a venuje zvláštnu pozornosť osobe šéfa SNS Jána Slotu.
Periodikum v článku Po Mečiarovi sa stal spasiteľom Slota cituje protimaďarské prejavy predsedu národniarov a vykresľuje jeho postoj k SMK, ktorá sa podľa neho cieľavedome snaží o získanie autonómie a neskôr o odtrhnutie južných území Slovenska. Takmer 15 rokov považovali na Slovensku za spasiteľa Vladimíra Mečiara, teraz ním je - zdá sa - Slota. Aspoň 100.000 priaznivcov prešlo od podpory HZDS k SNS, píše denník.
Fico má obrovskú zodpovednosť. Ak predseda Smeru pozdvihne SNS za koaličného partnera, tak môže rátať s významným poklesom medzinárodnej dôveryhodnosti Slovenska. V členských krajinách Európskej únie totiž neexistuje taká sociálnodemokratická strana, ktorá by sa spojila s nacionalistami, uzatvára Népszabadság.
Konzervatívny Magyar Nemzet poukazuje na patovú situáciu po voľbách a podotýka, že ak by sa pravicové strany dokázali spojiť a zbavili by sa fóbie z Vladimíra Mečiara, mohli by s HZDS vytvoriť pohodlnú väčšinu v parlamente.
Parlamentné voľby na Slovensku potvrdzujú ťaživú tendenciu v krajinách strednej Európy, zažívajúcich ústup vlny neoliberalizmu, ktorý dominoval v rokoch obnovy demokracie a ekonomiky po páde komunizmu, konštatoval dnes francúzsky denník Le Monde Slovenskí voliči v predčasných voľbách potvrdili, že chcú inú politiku, akou sú liberálne reformy. Tie osem rokov vykonávala vláda odstupujúceho premiéra Mikuláša Dzurindu. Predseda slovenskej vlády sa stal symbolom politiky maximálneho otvorenia zahraničnému kapitálu. Pritiahli ho nízke dane, pre ktoré sa Slovensko stalo centrom automobilového priemyslu, hodnotí Le Monde.
Okrem strany Smer označil francúzsky denník za víťaza volieb aj SNS, ktorá v parlamente chýbala od roku 1998. Úspech SNS ukazuje, že prejav jej predsedu Jána Slotu o tom, že "Slovensko má patriť Slovákom", zarezonoval v obyvateľstve, obávajúcom sa silnej zahraničnej ekonomickej nadvlády a liberálnych téz.