Koizumi na tlačovej konferencii povedal, že vojaci, ktorí v rámci nebojovej misie na juhu Iraku pôsobili od februára 2004, pomohli pri obnove infraštruktúry oblasti. Zároveň prisľúbil pokračovanie japonskej pomoci pri obnove Iraku.
Koizumi neuviedol časový harmonogram sťahovania, podľa agentúry Kjódo však šéf obrannej agentúry (obdoba ministra obrany) Fukuširo Nukaga okamžite vydal rozkaz na odchod z Iraku. Podľa Nukagu sťahovanie bude trvať "niekoľko desiatok dní".
Asi 550 japonských vojakov malo základňu v meste Samáwá. Vyslanie vojakov - najväčšie vojenské nasadenie Japonska od druhej svetovej vojny - odzrkadľuje ochotu krajiny hrať väčšiu rolu pri zaisťovaní globálnej bezpečnosti a získalo veľké uznanie vo Washingtone. Mnohí Japonci však boli proti.
Japonsko teraz posúdi žiadosť generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana o rozšírenie irackých podporných operácií svojho letectva - vrátane prepravy zdravotníckeho materiálu a personálu OSN. "Aj po stiahnutí z Iraku musíme pokračovať v podpore Iraku," povedal Takenori Kanzaku, šéf koaličnej strany Komei.
Aktivity japonskej jednotky boli obmedzené vzhľadom na pacifistickú ústavu Japonska, prijatú po porážke v druhej svetovej vojne. Jednotka pracovala na humanitárnych projektoch a projektoch obnovy a bola odkázaná na ochranu britských a austrálskych vojakov.
Tokio rozhodnutie oznámilo deň po tom, čo iracký premiér Núrí al-Malíkí vyhlásil, že iracké bezpečnostné sily plánujú prevziať zodpovednosť za bezpečnosť v južnej provincii Musanná, kde medzinárodný kontingent - vrátane japonskej jednotky - pôsobí pod britským velením.
V Japonsku panovali veľké obavy, že vojaci by mohli byť zatiahnutí do bojov v Iraku. Oznámenie, že iracké sily preberajú v oblasti zodpovednosť za bezpečnosť, Tokio zrejme využilo ako príležitosť pre stiahnutie.
Spojenými štátmi vypracovaná japonská ústava z roku 1947 zakazuje nasadenie sily pri riešení medzinárodných sporov. Pred irackou misiou japonské plavidlá logisticky podporovali vojenskú akciu v Afganistane.
Počas pôsobenia v Iraku nezahynul žiaden japonský vojak, terčom militantov, ktorí žiadali stiahnutie japonskej jednotky, sa však stalo viacero civilistov. Od vyslania jednotky v Iraku uniesli sedem Japoncov, dvoch z nich zabili.