Priština 29. marca (TASR) - Srbská strana i etnickí Albánci z nepokojného juhosrbského údolia Preševo dnes vyhlásili, že rozhovory o zastavení násilia na juhu Srbska odložia a dnes sa plánované stretnutie neuskutoční. Dôvodom odloženia rokovaní je obojstranné obviňovanie oboch strán z porušenia záväzkov.
Januz Musliu, politický predstaviteľ albánskej Oslobodzovacej armády Preševa, Medvedje a Bujanovaca (UCPMB), ktorá už vyše roka útočí na srbské bezpečnostné sily v oblasti hraničiacej s provinciou Kosovo, obvinil srbské jednotky z porušenia podmienok prímeria, ktoré začiatkom tohto mesiaca pomohla medzi oboma stranami dojednať aliancia NATO.
"Dnes žiadne stretnutie nebude," zdôraznil albánsky predstaviteľ. "Nerešpektovali dohodu o stiahnutí ťažkej výzbroje, len sa presunuli na iné pozície."
Aj hovorca srbskej strany potvrdil, že podľa jeho posledných informácií sa dnešné plánované stretnutie neuskutoční a že prioritou jeho strany zostáva prepustenie šiestich Srbov zadržiavaných albánskymi povstalcami.
Milovan Čogurič z juhoslovanského ministerstva obrany v dnešnom vydaní belehradského denníka Glas Javnosti zdôraznil, že Albánci by mali ešte pred obnovením rozhovorov prepustiť všetkých srbských zajatcov. Srbskí predstavitelia vyjadrili hnev nad tým, že návrh na prepustenie Srbov a ich presun do väzby mierových jednotiek KFOR v Kosove sa neuskutočnil.
Albánci separatisti však najprv požadujú prepustenie troch Albáncov, ktorých majú Srbi v úmysle postaviť pred súd. "Akonáhle budú (Albánci) prepustení, nebudeme mať dôvod zadržiavať ani Srbov," povedal Musliu.
Prvé stretnutie delegácií srbskej vlády a albánskych povstalcov o riešení krízy na juhu Srbska sa začalo minulú sobotu na britskej vojenskej základni Livadice. Stretnutie bolo predtým niekoľkokrát odložené, pretože srbská strana sa zdráhala viesť rokovania s lídrom albánskych separatistov.
K stretnutiu pod dohľadom zvláštneho vyslanca NATO Petra Faitha napokon došlo, no dialóg o riešení krízy v regióne srbská strana aj naďalej podmieňuje prepustením šiestich Srbov.
Južné Srbsko obývané albánskou menšinou je už vyše roka dejiskom ozbrojených útokov albánskych extrémistov z UCPMB, ktorí sa snažia o pripojenie týchto oblastí k prevažne albánskemu Kosovu.
Základňou ozbrojených albánskych separatistov je päť kilometrov široká bezpečnostná zóna oddeľujúca Kosovo od zvyšku Srbska, do ktorej majú juhoslovanské jednotky okrem ľahko vyzbrojených policajtov zakázaný vstup.