Praha 19. júna (TASR) Likvidátor českého Harvardského priemyselného holdingu (HPH) Zdeněk Častorál neprikladá najnovším výrokom finančníka Viktora Koženého veľkú váhu. Zároveň však pripúšťa, že Koženého výroky o tom že časť majetku Harvardských fondov spreneveril jeho bývalý spoločník Juraj Široký, môžu byť pravdivé.
Podľa Častorála bol Široký v minulosti v rôznych spoločnostiach štatutárnym orgánom po boku Viktora Koženého a Borisa Vostrého. Preto všetky podozrenia musia orgány činné v trestnom konaní dôsledne vyšetriť.
"Pokiaľ ide o tie čiastky, ktoré skutočne patria Harvardu, a boli skutočne vyvedené mimo spoločnosť, tak pán Kožený, ktorému inak neverím ani slovo, má v tomto určite pravdu," povedal dnes Častorál v rozhovore pre TASR.
"Keď sa pozriete na internet, historicky, do tých spoločností, kde bol s pánom Koženým, s pánom Vostrým, tak tam bol v tých 90. rokoch ako štatutárny orgán. Čo robil pán Široký, to musia vyšetriť príslušné orgány," vysvetlil.
Likvidátor HPH, vytunelovanej akciovej spoločnosti kontroverzného finančníka Viktora Koženého, dnes zopakoval, že ešte v apríli dal podnet na Generálnu prokuratúru SR na začatie stíhania neznámeho páchateľa pre podozrenie, že došlo k závažnej hospodárskej trestnej činnosti.
"Ja by som teraz v žiadnom prípade nechcel narušovať vyšetrovanie. Tie záležitosti sú veľmi dobre a dokonale zmapované. Je potrebné, aby to polícia vyšetrila," podotkol Častorál.
Podanie na prokuratúru konkrétne súvisí so zistením správcu, že z 232 miliónov dolárov, ktoré boli v rokoch 1997 a 2001 vyvedené z portfólia spoločnosti v súvislosti s predajom podielu v ruskej ropnej firme Sidanco, mohlo skončiť na Slovensku najmenej 50 miliónov dolárov. Časť z týchto prostriedkov bola podľa Častorála použitá na vyplatenie akcionárov.
Cez trusty spravované Borisom Vostrým prešlo po predaji firmy Sidanco 117 miliónov dolárov, ktoré Vostrý "rozdeľoval" po celom svete: 30 miliónov dolárov je blokovaných na Kajmanských ostrovoch, 20 miliónov v ČR a 11 miliónov v Luxemburgu. Zablokovaných je aj 100 miliónov Kč, ktoré sa pred niekoľkými rokmi mali previesť na nemenovanú slovenskú spoločnosť. Častorál však nespresnil, či táto suma bola zablokovaná v Česku, alebo na Slovensku.
Kožený dnes vo vyhlásení napísanom z väzenia na Bahamských ostrovoch, kde čaká vo vydávacej väzbe na rozhodnutie o extradícii na trestné stíhanie do USA, obvinil Juraja Širokého, prezidenta Slovenského zväzu ladového hokeja, zo sprenevery casti majetku Harvardských fondov.
Ako informovali české internetové portály, Široký mal podľa Koženého spreneveriť prostredníctvom spoločností, ktoré riadi on a jeho manželka, časť Harvardských fondov, presahujúcu 100 miliónov dolárov. Údajne s ním aktívne spolupracovala aj Ľudová banka a jej riaditeľ.
"Toto sa odohralo za aktívnej spolupráce Ľudovej banky a jej riaditeľa, ktorý bol úzkym spolupracovníkom Širokého v československej rozviedke," uviedol Kožený v rukou napísanom vyhlásení.
Kožený okrem iného tvrdí aj to, že milióny dolárov boli použité na úplatky: Vostrý mal v Česku cez svojich poradcov podplacať vysokých predstaviteľov ČSSD a obdobne Juraj Široký údajne podplácal slovenských politikov.
Pátranie po finančných prostriedkoch, ktorými by mali byť uspokojení veritelia a malí akcionári HPH, komplikuje v Česku už roky to, že v Koženého holdingu sa nenašlo kompletné - a pravdepodobne od druhej polovice 90. rokov sa ani riadne neviedlo účtovníctvo. V poriadku nie sú ani účtovné uzávierky za niekoľko rokov pred rokom 2001, respektíve je dôvodné podozrenie, že boli vyhotovené dodatočne, či boli dokonca sfalšované.
Finančník Viktor Kožený, ktorý rozprávkovo zbohatol na kupónovej privatizácii v Česko-Slovensku, sa ukryl pred spravodlivosťou na Bahamských ostrovoch. Koženého blízky spolupracovník Boris Vostrý, ktorý bol v rokoch 1997-99 likvidátorom HPH, sa ukryl na Belize.
Kožený vo veľkej privatizácii ovládol akciové podiely vyše 50 veľkých podnikov a už v rokoch 1995-96 tieto akcie presunul do zahraničia. Harvardský priemyselný holding, a.s., vznikol v roku 1996 z niekoľkých Koženého harvardských spoločností a fondov.
Vyhol sa tak sprísneniu dozoru českého ministerstva financií, ktorý s účinnosťou od 1. júla 1997 priniesla novela zákona o investičných spoločnostiach a fondoch. Už v roku 1997 valná hromada HPH rozhodla o likvidácii spoločnosti.
S Koženým spriaznený likvidátor Boris Vostrý predal majetok HPH za 20 miliárd Kč Koženého spoločnosti Harvard Capital Management so sídlom na Bahamách za 10,5 miliardy Kč. Viktor Kožený údajne zaplatil dvomi zmenkami, ktoré dodnes nikto z drobných akcionárov nevidel. Kauzu, ktorá je bezpochyby najzložitejším finančným prípadom v ČR, sa nedarí vyriešiť aj kvôli desiatkam trestných oznámení a žalôb.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) dem