Moskva 22. marca (TASR) - Ruský súd z čečenského mesta Groznyj na svojom výjazdovom zasadaní v Moskve dnes vyniesol oslobodzujúce rozsudky v procese s vysokými policajnými veliteľmi, ktorí podľa obžaloby svojou nedbalosťou spôsobili pred dvoma rokmi v Čečensku vážny incident, keď ruskí policajti zastrelili v Groznom 22 svojich kolegov.
Súd rozhodol, že bývalý náčelník riaditeľstva ministerstva vnútra Moskovskej oblasti Boris Fadejev a bývalý náčelník ministerstva vnútra v Čečensku Michail Levčenko, nie sú za masakru zodpovední. V procese pôvodne figuroval aj tretí vysokopostavený ruský policajt Igor Tichonov, ale pre vážnu chorobu bolo jeho trestné stíhanie pred časom zastavené.
Vinou nesprávnej organizácie presunu novej špeciálnej policajnej jednotky "kukláčov" (OMON) z ruského mesta Sergijev Posad neďaleko Moskvy, ktorá mala v Groznom vystriedať svojich kolegov, došlo 2. marca na predmestí Grozného k streľbe, pri ktorej ruskí policajti zastrelili 22 svojich kolegov a 54 zranili, z toho asi tri desiatky ťažko.
Policajná jednotka OMON z Podoľska spustila v Groznom krížovú paľbu z granátometov a automatických zbraní po skupine deviatich nákladných áut s 98 policajtmi bez akejkoľvek výstrahy v presvedčení, že na korbách nákladných áut sa presúvajú čečenskí povstalci. Streľba ustala až po vyše 20 minútach intenzívneho boja.
Podľa interných predpisov, na ktoré sa v obžalobe odvolala ruská prokuratúra, mali policajní šéfovia o plánovanom presune jednotky OMON včas informovať svojich kolegov v Groznom a kolóne mali na presun poskytnúť ako ochranu aj obrnené transportéry a bojovú helikoptéru.
Počas procesu vyšlo najavo, že obvinený Levčenko bol vo funkcii pred osudným incidentom len jeden deň, ako aj to, že záväzné predpisy o zaistení presunu policajných kolón v Čečensku v dobe incidentu neexistovali. Michail Levčenko navyše tvrdí, že prestrelka bola zosnovaná povstalcami, ktorí prostredníctvom čečenských proruských policajtov dezinformovali policajné sily v Groznom o "blížiacej sa kolóne povstalcov". Do streľby po policajtoch na nákladných autách sa údajne zapojili aj povstalci.
Podľa príbuzných obetí streľby a viacerých expertov, masakra v Groznom 2. marca 2000 bola dôsledkom chaosu, ktorý v radoch ruskej armády a polície vládol v Čečensku na začiatku druhej vojenskej kampane označovanej Moskvou za tzv. protiteroristickú operáciu.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) pel