Moskva 29. marca (TASR) - Moskovská televízna veža Ostankino sa sedem mesiacov po veľkom požiari označovanom za ruskú tragédiu a národnú katastrofu dočká zásadnej rekonštrukcie. Okrem dvoch rýchlostných výťahov budú na 540 metrov vysokej budove vymenené aj oceľové laná vo vnútri konštrukcie, ktoré zabezpečujú stabilitu veže.
Požiar druhej najvyššej voľne stojacej veže na svete vlani na konci augusta poškodil desiatky oceľových upínacích lán a vrchná časť veže sa od osi odklonila o dva metre. Experti v tejto súvislosti vyslovovali obavy, že prípadný silný nárazový vietor môže spôsobiť pád veže a uvažovalo sa nielen o oprave, ale aj o demontáži stavby.
V priebehu dvoch mesiacov ruskí technici najprv namontujú chýbajúce a poškodené laná, potom vymenia aj ostatné. Celkovo má televízna veža Ostankino dokončená v rokoch 1967-68 až 150 lán s prierezom 7,5 centimetra.
Na veži bola za niekoľko týždňov po požiari obnovená činnosť vysielačov, pre verejnosť je ale budova stále neprístupná. Zatvorená je aj pýcha Ostankina - trojposchodová vyhliadková reštaurácia Siedme nebo vo výške 328 až 334 metrov, ktorá sa za 40 minút otáčala okolo svojej osi a za dobrej viditeľnosti ponúkala výhľad do vzdialenosti 50 kilometrov.
Ostankino je o 240 metrov vyššie než 300-metrová Eiffelova veža a o 132 metrov vyššie než Svetové obchodné centrum v New Yorku (417 m). Moskovská televízna veža svojou výškou "zaostala" len za televíznou vežou v kanadskom Toronte, ktorá je vysoká 553 metrov.
Požiar Ostankina ako jedného zo symbolov vyspelosti bývalého Sovietskeho zväzu a Ruska nastal krátko po osudnej havárii ponorky Kursk a vyvolal diskusie o neutešenom technickom stave krajiny. V súvislosti s požiarom veže, ktorý sa podarilo zvládnuť až po 26 hodinách, prezident Vladimir Putin verejne priznal, že ide o ďalšiu mimoriadnu udalosť, ktorá ukazuje, v akom stave sa Rusko nachádza.
Najpravdepodobnejšou príčinou požiaru veže Ostankino v technických miestnostiach vo výške 450 metrov bol skrat v elektronickom zariadení. K rýchlemu rozšíreniu plameňov prispelo aj to, že veža sa využíva v rozsahu ďaleko presahujúcom pôvodný projekt a nie je vybavená ani kvalitnou signalizáciou, ani samohasiacimi zariadeniami, ktoré dokážu požiar zlikvidovať už v zárodku.
V polovici 60. rokov projektovali Ostankino na šírenie signálov dvoch čierno-bielych televíznych programov, jedného farebného a troch rozhlasových staníc. Neskôr na veži pribudla meteorologická stanica. Od roku 1991 záujem súkromných rozhlasových a televíznych staníc a operátorov o Ostankino viedol k tomu, že v dobe požiaru na veži fungovalo už 11 televíznych a 12 rozhlasových staníc, 17 zariadení pre príjem satelitných programov a niekoľko mobilných operátorov.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) juh