Brusel 16. júna (TASR) - Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda verí, že aj napriek informáciám o technických problémoch sa podarí dodržať termín zapojenia nových členských krajín Európskej únie do nového Schengenského informačného systému (SIS II), plánovaný na október budúceho roku. Pre Slovensko a ďalších nových členov EÚ by to znamenalo odstránenie kontrol na vnútorných hraniciach únie.
Touto otázkou sa dnes zaoberali šéfovia vlád a štátov na summite Európskej únie v Bruseli, pričom sa v záverečnom vyhlásení zaviazali k takým krokom, ktorých výsledkom bude vytvorenie informačnej databázy a teda sprevádzkovanie SIS II do apríla 2007 a zapojenie nových členov do októbra.
Podľa Dzurindu z viacerých diskusií vyplynuli obavy z možného odkladu spustenia tohto systému. "Je ale všeobecné odhodlanie, aby sme si svoje záväzky splnili. Za Slovensko môžem povedať, že ten termín je reálny, my napĺňame a naplníme naše záväzky a budeme na všetkých úrovniach - aj technických aj politických - dbať a dohliadať, aby ten termín predĺžený nebol. Ja osobne si myslím, že je reálny ten október budúceho roku," uviedol šéf slovenského kabinetu.
Rakúska ministerka vnútra Liese Prokopová na zasadnutí ministrov vnútra začiatkom mesiaca takisto pripustila, že by sa tento termín mohol o niekoľko mesiacov odložiť v závislosti od hodnotenia pripravenosti nových krajín, technických okolností a legislatívnych dôvodov. Hodnotenie pripravenosti jednotlivých krajín sa pritom týka pozemných hraníc, letísk, policajnej spolupráce, vízovej politiky, či ochrany dát. Za najneskorší termín Prokopová označila 1. január 2008.
SIS II nahradí súčasný SIS, ktorý nie je schopný pokryť rozšírenú EÚ, pretože je pripravený len pre maximálne 18 krajín. V súčasnosti sa do systému zapája 13 z 15 starých členských krajín EÚ okrem Írska a Veľkej Británie, ako aj ďalšie dva štáty mimo EÚ - Nórsko a Island.