SME

Európski lídri veria, že Rumunsko a Bulharsko sa stanú členmi únie v roku 2007

Brusel 16. júna (TASR) - Európski lídri dnes na summite Európskej únie v Bruseli vyjadrili presvedčenie, že Rumunsko a Bulharsko dokážu s potrebnou politickou ...

Brusel 16. júna (TASR) - Európski lídri dnes na summite Európskej únie v Bruseli vyjadrili presvedčenie, že Rumunsko a Bulharsko dokážu s potrebnou politickou vôľou odstrániť pretrvávajúce nedostatky a stanú sa členmi Európskej únie podľa plánu 1. januára 2007. Vyzvali pritom obe krajiny, aby zintenzívnili svoje úsilie pri riešení pretrvávajúcich problémov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po tom, ako EÚ otvorila a uzavrela v pondelok prvú z 35 negociačných kapitol s Chorvátskom a Tureckom, dnes Európska rada privítala začatie týchto prístupových rokovaní, no súčasne pripomenula Ankare potrebu splnenia svojich záväzkov, vrátane záväzku k dobrým susedským vzťahom. Rada súčasne upozorňuje, že prehodnotí v priebehu tohto roka pokrok dosiahnutý v tejto oblasti. Ide pritom o uznanie Cypru a otvorenie tureckých prístavov a letísk pre dopravu z Cypru.

SkryťVypnúť reklamu

Šéfovia vlád a štátov tiež opakovane potvrdili európsku perspektívu západného Balkánu, ktorý dostal uistenia, že jeho miesto je v Európskej únii. Pokrok každej krajiny však bude závisieť od jej individuálneho napĺňania stanovených požiadaviek a podmienok.

EÚ zdôrazňuje, že je ochotná obnoviť rokovania o stabilizačnej a asociačnej dohode so Srbskom ihneď po tom, ako Belehrad začne plne spolupracovať s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY). Únia tiež apeluje na Čiernu Horu a Srbsko, aby po osamostatnení sa Podgorice začali priame a konštruktívne rozhovory o svojich budúcich vzťahoch.

Šéfovia vlád a štátov si uvedomujú, že pre obyvateľov balkánskeho regiónu je mimoriadne dôležitá otázka uľahčenia vízového režimu. EÚ preto verí, že sa jej najneskôr v roku 2007 podarí dokončiť rokovania o tejto problematike.

SkryťVypnúť reklamu

V súvislosti s budúcim rozširovaním EÚ európski predstavitelia zdôrazňujú, že pri tomto procese treba brať do úvahy absorpčnú kapacitu únie. Dohodli sa preto, že na decembrovom summite prediskutujú všetky aspekty tohto procesu, vrátane schopnosti únie absorbovať nových členov.

(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) ed

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 044
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 283
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 071
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 424
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 3 172
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 640
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 110
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 923
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

zľava Miloš Bubela (Nitra) a Mislav Rosandič (Košice)

Košice vykročili za víťazstvom gólom už v tretej minúte.


TASR
Radosť hokejistov Brna

Kometu potiahol štyrmi gólmi fínsky útočník.


a 1 ďalší
Róbert Boženík

Sporným bodom ostáva mena prestupovej čiastky.


Martin Fehérváry

Absolvoval operáciu menisku.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu