Los Angeles 16. júna (TASR) - Rímskokatolícki biskupi v USA schválili nový anglický preklad omše, ktorý zmení znenie modlitieb vrytých do pamäte miliónov amerických veriacich.
Americká konferencia katolíckych biskupov niekoľko menších zmien schválila po krátkej, ale živej debate pomerom hlasov 173:29. Zmeny majú uspokojiť výzvy Vatikánu, aby bol preklad bližší latinskej verzii textu.
Pred tým, ako sa nová verzia začne používať na omšiach, musí ju schváliť Svätá stolica, čo môže trvať roky.
"Bezpochyby, toto je najvýznamnejšia liturgická akcia za mnohé roky. Bude si na to treba zvyknúť, ale nie je to nič svetoborné v porovnaní so zmenami, ktorými sme prešli pred 40 rokmi," povedal predseda výboru konferencie pre liturgiu Donald Trautman s odkazom na Druhý vatikánsky koncil, na ktorom bola omša v latinčine nahradená textom v jazyku tej-ktorej krajiny.
V USA je - podľa údajov konferencie z roku 2003 - viac ako 63 miliónov katolíkov, čo predstavuje viac ako 20 percent populácie.
Nový preklad mení znenie kľúčových textov prednášaných počas omše. Napríklad replika medzi kňazom a veriacimi: "Pán s vami" / "Aj s tebou" sa zmení na: "Pán s vami" / "Aj s duchom tvojím".
Pred prijímaním budú veriaci hovoriť "Pane, nie som hoden, aby si vošiel pod moju strechu," namiesto súčasného "Pane, nie som hoden, aby som ťa prijal".
Rímskokatolícki biskupi v Anglicku, Austrálii, Škótsku a Walese už schválili preklady, v ktorých sú len minimálne rozdiely, povedal monsignor James P. Moroney.
Biskupi tiež schválili vytvorenie špeciálnej skupiny, ktorá bude slúžiť ako styčný orgán medzi biskupskou konferenciou a katolíckymi politikmi. Odstupujúci washingtonský kardinál Theodore McCarrick v tejto súvislosti oznámil, že skupina absolvovala súkromné stretnutia s katolíckymi demokratmi aj republikánmi, s ktorými diskutovala o tom, ako najlepšie zlúčiť ich náboženské presvedčenie s politikou.
Povinnosť katolíckych politikov držať sa cirkevného učenia - osobitne katolícky odpor voči interrupciám - bola horúcou témou pred americkými prezidentskými voľbami v roku 2004, keď Demokratická strana na post šéfa Bieleho domu nominovala Johna Kerryho - katolíka, ktorý však podporuje práva na interrupcie.