Londýn 29. marca (TASR) - Hovorilo sa, že španielčina je jazykom budúcnosti. To preto, že ňou rozpráva početná juhoamerická populácia. Teraz zase počúvame, že v budúcnosti bude hlavným jazykom čínština, lepšie povedané, jedno z jej nárečí. No aj napriek týmto prognózam, v posledných rokoch vo svete stále vedie angličtina, ktorá sa začala ešte rýchlejšie šíriť po páde železnej opony.
Minulý týždeň sa v Londýne konala pod záštitou Kráľovskej spoločnosti pre podporu umenia konferencia nazvaná Worldspeak, čo možno voľne preložiť ako "Svetoreč", ktorá sa zaoberala práve dominantnosťou angličtiny.
"Podľa štatistických údajov používa angličtinu ako hlavný jazyk 375 miliónov ľudí. Zhruba rovnaký počet ľudí po anglicky hovorí, ale čo je najmarkantnejšie, to je počet ľudí, ktorí sa po anglicky učia - jedna miliarda," konštatuje Cathy Ruinyová z nakladateľstva Bloomsboory Publishing.
Podľa jednej skupiny je to pozitívny proces, ktorý obohacuje ako angličtinu, tak aj ľudí, ktorí sa ju snažia zvládnuť. Podľa iných však Shakespearov jazyk takto vytláča iné jazyky a odsudzuje ich k zániku.
Spisovateľka Jasmin Alibhaiová-Brownová sa domnieva, že o 25 rokov bude polovica zo 6000 oficiálne uznaných jazykov na celom svete mŕtva. A značný podiel na tom vraj bude mať práve angličtina. No i napriek nesúhlasu tejto skupiny angličtina pokračuje vo svojom víťaznom ťažení svetom.