Brusel 15. júna (TASR) - Slovenský minister zahraničných vecí Eduard Kukan je presvedčený, že všetky členské štáty Európskej únie by mali prezentovať svoje predstavy o ďalšom vývoji procesu ratifikácie európskej ústavnej zmluvy. Šéf slovenskej diplomacie to uviedol na úvod zasadnutia Európskej rady, ktoré sa dnes začalo v Bruseli.
" Slovensko má k otázke európskej ústavnej zmluvy dlhodobo rovnaké stanovisko. Predovšetkým si myslíme, že ústavnú zmluvu potrebujeme a že by každý štát mal vysloviť svoj názor, ako pokračovať v procese jej ratifikácie," vyhlásil Kukan, ktorý dnes zastupuje na summite premiéra Mikuláša Dzurindu. Ten pricestuje do Bruselu až v piatok ráno.
Podľa Kukana Slovensko súhlasí s navrhovaným predĺžením obdobia reflexie o ďalší rok, ktoré majú európski lídri na summite schváliť, avšak tento krok by nemal byť zámienkou na zastavenie ďalších procesov vrátane rozširovania únie. Treba pritom dosiahnuť riešenie prijateľné pre všetkých.
"Sme realisti a vieme, že s ohľadom na rôznorodosť názorov bude treba zohľadniť to, že hlavnými aktívnymi hráčmi by mali byť Francúzsko a Holandsko," tvrdí Kukan.
Rakúsky spolkový kancelár Wolfgang Schüssel pred začiatkom summitu prezentoval návrh, aby Nemecko ako predsednícka krajina v prvom polroku budúceho roku obnovilo snahy o ratifikáciu dokumentu všetkými krajinami únie, a aby tak mala EÚ novú ústavnú zmluvu do konca roka 2008, keď jej bude predsedať Francúzsko. Kukan si nemyslí, že tento návrh bude mať podobu poverenia na vypracovanie dokumentu, hoci pripúšťa, že "potenciál Nemecka a jeho postavenie v únii by mohli vývoju pomôcť".
V otázke rozširovania EÚ slovenský minister pripomenul, že Slovensko vždy podporovalo pokračovanie tohto procesu vrátane vstupu Rumunska a Bulharska do únie k 1. januáru 2007. EÚ by sa podľa šéfa slovenskej diplomacie "nemala obávať otvorene hovoriť o európskej perspektíve pre Balkán". Kukan zopakoval, že Slovensko patrí k tej skupine krajín, ktoré považujú absorpčnú kapacitu únie za technické kritérium existujúce od začiatku.
Júnovým summitom sa skončí polročné rakúske predsedníctvo, ktoré Kukan hodnotí kladne. "Boli veľmi pragmatickí, veľmi aktívni a zavŕšenie toho predsedníctva je operačné zhodnotenie situácie, kde sa nachádzajú niektoré veľké európske témy, ktoré sa momentálne riešia," konštatoval slovenský minister.