siedmeho rámcového programu investovať do tejto oblasti v rokoch 2007-13 značne viac ako doteraz. Tento krok má únii pomôcť pri dosahovaní lisabonských cieľov. EP tiež stanovil kritériá pre financovanie výskumu využívajúceho kmeňové bunky.
Prostriedky zo 7. rámcového programu sú určené najmä na podporu malých a stredných podnikov, mladých výskumníkov a žien-výskumníčok. Prioritnými oblasťami sú zdravie, potraviny, poľnohospodárstvo a biotechnológie, informačné a komunikačné technológie, energie, životné prostredie, doprava, bezpečnosť, vesmír, socio-ekonomické a humanitárne vedy a nanoveda. Program sa dotýka aj etickej problematiky v súvislosti s výskumom ľudských klonov a kmeňových buniek.
Poslanci pomerom hlasov 284:249 rozhodli, že program nesmie financovať výskum ľudských klonov pre reproduktívne účely, ani výskum zameraný na modifikáciu genetického dedičstva ľudských bytostí. Rovnako nemá zahŕňať ani výskum zameraný na tvorbu ľudských embryí určených výhradne na výskumné účely alebo účely obchodovania s kmeňovými bunkami.
Financovanie výskumu zameraného na využitie ľudských kmeňových buniek dospelých jedincov aj embryí však môže byť podľa textu povolené v závislosti od obsahu vedeckého návrhu a právneho rámca daného členského štátu. Inštitúcie, organizácie a výskumníci zaoberajúci sa výskumom ľudských embryonálnych kmeňových buniek musia však byť zároveň pod prísnou licenčnou kontrolou a dohľadom v súlade s národnou legislatívou.
Slovenská europoslankyňa Zita Pleštinská vyjadrila veľké sklamanie nad postojom EP k etickým otázkam. Nesúhlasila predovšetkým s financovaním výskumu živých ľudských embryí pre reproduktívne účely "a takých druhov výskumu, ktoré sú v niektorých členských krajinách zakázané a odporujú ochrane dôstojnosti a života človeka od jeho počiatku až po prirodzenú smrť". Aj napriek tejto skutočnosti však hlasovala za správu o 7. rámcovom programe, pretože si uvedomuje jeho dôležitosť pre budúcnosť Európy a jej ambície stať sa najkonkurencieschopnejšou ekonomikou.
EP rovnako ako Európska komisia pôvodne požadoval viac finančných prostriedkov na túto oblasť, pričom EK navrhovala vyše 72,7 miliardy eur. Výsledná suma, ktorá je kompromisom s radou, predstavuje veľký nárast v porovnaní so 16 miliardami eur vyčlenených pre 6. rámcový program na roky 2002-2006.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) juh