Brusel 29. marca (TASR) - Výrazný pokrok aj v najcitlivejších kapitolách európskej legislatívy prinieslo dnešné kolo prístupových rokovaní Európskej únie (EÚ) s kandidátskymi krajinami v Bruseli. Slovinsko dnes uzatvorilo štyri kapitoly vrátane obávaného životného prostredia, Maďarsko dostalo z rokovacieho stola tri kapitoly, Česko a Poľsko po dve a Malta s Cyprom po jednej.
V pomyselnom rebríčku v počte uzavretých kapitol sú po dnešku na čele Cyprus, Estónsko a Slovinsko s 18, nasleduje Maďarsko so 17 a Česká republika s Poľskom s 15 predbežne uzavretými súbormi práva EÚ.
Za najdôležitejšiu udalosť dnešného kola rokovaní považujú experti uzatvorenie kapitoly životné prostredie Slovinskom. Ide totiž o jednu z najzložitejších kapitol celého prístupového procesu. "Sme mimoriadne šťastní, že sme uzavreli túto kapitolu," povedal novinárom po rokovaní slovinský vyjednávač Janez Potočnik.
EÚ akceptovala v životnom prostredí tri slovinské žiadosti o prechodné obdobia týkajúce sa prevencie proti znečisťovaniu ovzdušia, odpadových vôd a obalov a odpadového manažmentu. Slovinsko však dnes uzatvorilo aj ďalšie citlivé kapitoly - energetiku, voľný pohyb služieb a voľný pohyb tovaru, v ktorých Brusel prijal celkovo štyri žiadosti o prechodné obdobia.
Podľa Potočnika je štyri-päť ďalších kapitol pripravených na skoré uzatvorenie. "Na konci švédskeho predsedníctva môžeme dosiahnuť taký prielom, že prekročíme magickú hranicu dvoch tretín všetkých kapitol. Budú tak vytvorené podmienky, ktoré by mali únii umožniť vyslať jasný signál v súvislosti s ukončením rokovaní," vyhlásil slovinský vyjednávač.
Tento signál by EÚ podľa jeho slov mala vyslať už na júnovom summite v Göteborgu. "Po uzavretí dvoch tretín kapitol sa nebude možné vyhnúť debate na túto tému," dodal Potočnik.
Česká republika dnes predbežne uzatvorila kapitoly voľný pohyb služieb a právo spoločností. Hlavný vyjednávač Pavel Telička rezolútne odmietol tvrdenia, že by Praha s 15 uzatvorenými kapitolami zaostávala za najpokročilejšími krajinami. V tomto štádiu je podľa neho dôležitejšia kvalita a obsah rokovaní, aj keď počet uzavretých kapitol bude stále dôležitejší. "Na jeseň pred hodnotiacou správou Európskej komisie a summitmi v Gente a Laekene bude na číslach záležať," povedal novinárom Telička.
Prístupové rokovania nie sú podľa neho súťažou krásy. Praha nemieni od všetkých žiadostí ustupovať len kvôli rýchlejšiemu uzavretiu jednej či dvoch kapitol. Úspešnosť tejto taktiky dokumentoval Telička na kapitole právo spoločností, ktorú väčšina ostatných štátov už dávno uzavrela. Prahe sa však podarilo obhájiť stanovisko, aby smernice EÚ upravujúce patentovú ochranu liečiv neplatili pre český trh retroaktívne, čo podľa expertov ušetrí českým farmaceutickým podnikom až dve miliardy korún.
Spokojnosť s dnešným rokovaním vyjadril maďarský vyjednávač Endre Juhász, ktorého krajina uzavrela tri kapitoly - voľný pohyb tovaru, voľný pohyb služieb a právo spoločností. Celkovo má tak Budapešť 17 uzavretých kapitol. "Rokovania vstúpili do novej fázy, v ktorej sme schopní dosahovať kompromisy a v ktorej sú obe strany pripravené na ústupky," hodnotil Juhász.
Poľsko dnes uzatvorilo voľný pohyb tovaru a colnú úniu (celkovo 15 uzavretých) a Malta finančnú kontrolu (celkovo 13 uzavretých kapitol). Cyprus dostal z rokovacieho stola náročnú kapitolu voľný pohyb kapitálu (celkovo 18), v ktorom mu Brusel povolil päťročné prechodné obdobie na nákup druhotných rezidencií. Podobnú žiadosť tento týždeň stiahlo Slovensko.
V piatok budú prístupové rokovania pokračovať s ďalšími šiestimi krajinami - Slovenskom, Rumunskom, Bulharskom, Litvou, Lotyšskom a Estónskom. Slovensko uzatvorí voľný pohyb tovaru a hospodársku a menovú úniu a dosiahne tak 12 uzavretých kapitol. Predbehne ho však okrem Malty aj Litva, ktorá k doterajším siedmim uzavretým kapitolám pridá ďalších šesť.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh