Belehrad 21. marca (TASR) - Hovorca amerického veľvyslanectva v Belehrade Paul Denig dnes poprel správy, podľa ktorých diplomat John David Neighbor, zapletený do špionážnej aféry okolo bývalého srbského vicepremiéra Momčila Perišiča, opustil Juhosláviu.
Denig reagoval na tvrdenie belehradského týždenníka NIN, ktorý v najnovšom vydaní oznámil, že diplomat krajinu opustil v utorok 19. marca. Pre agentúru Beta Denig povedal, že predstavitelia americkej ambasády o záležitosti hovorili so zástupcami juhoslovanského ministerstva vnútra, ktorí sa ospravedlnili a ubezpečili, že ďalšie kroky proti Neighborovi nepodniknú. "Ospravedlnenie prijímame a čo sa nás týka, prípad je uzavretý," povedal hovorca.
Tajná služba juhoslovanskej armády Perišiča a Neighbora zatkla minulý štvrtok počas stretnutia v reštaurácii motorestu niekoľko kilometrov južne od Belehradu.
Američana prepustili nasledujúci deň po 15 hodinách zadržiavania bez kontaktu s veľvyslanectvom, čo vyvolalo ostré protesty Washingtonu. Belehradskí politickí predstavitelia, ktorí o akcii vopred nevedeli, sa za incident ospravedlnili. Perišič, ktorého prepustili v sobotu, na výzvu republikového premiéra Zorana Djindjiča v utorok z postu vicepremiéra odstúpil, trvá však na svojej nevine.
Perišič, v rokoch 1993-98 šéf generálneho štábu juhoslovanskej armády, diplomatovi údajne odovzdával tajné dokumenty. Vojenská prokuratúra zvažuje vznesenie žaloby. Armádna kontrarozviedka podľa správ médií disponuje videozáznamom, na ktorom vidieť, ako Perišič americkému diplomatovi - údajne vysokopostavenému agentovi Ústrednej spravodajskej služby (CIA) - odovzdáva vojenské dokumenty. Podľa nepotvrdených informácií miestnych médií Neighbor pracoval ako šéf balkánskeho oddelenia CIA.
Perišiča z postu šéfa generálneho štábu armády odvolal koncom roka 1998 vtedajší juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič, po tom čo generál kritizoval jeho kosovskú politiku. Perišič následne založil vlastnú stranu, Hnutie za demokratické Srbsko (PDS) a pridal sa k opozícii, ktorá Miloševiča koncom roku 2000 zvrhla. V čase zadržania Perišič vykonával aj funkciu šéfa branno-bezpečnostného výboru zväzového parlamentu.