Luxemburg 13. júna (TASR) - Turecko v pondelok uzavrelo prvú kapitolu prístupových rokovaní s EÚ. Ide o kapitolu "veda a výskum" - prvú z 35 okruhov, ktoré sú predmetom rokovaní.
K dohode došlo po tom, čo si Cyprus po dlhých rokovaniach zástupcov únie v Luxemburgu vynútil varovanie na adresu Ankary, že pokrok v prístupových rokovaniach bude ohrozený, ak si Turecko nesplní povinnosť a neuzná Nikóziu a ak neotvorí svoje prístavy a letiská pre dopravu z Cypru, oznámila na tlačovej konferencia šéfka rakúskej diplomacie Ursula Plassniková.
Spor ukázal, že otázka Cypru - jednej z desiatich nových krajín 25-členného bloku prijatá v máji 2004 - bude pre Turecko problémom pri každom zo 70 rozhodnutí EÚ v dlhom procese prístupových rokovaní, keďže otvorenie aj uzatvorenie každej kapitoly si vyžaduje jednohlasnosť, čo znamená, že Nikózia má právo veta.
"Bude to veľmi dlhá, veľmi ťažká cesta, plná prekážok," povedal k prístupovým rokovaniam s Tureckom francúzsky minister zahraničných vecí Philippe Douste-Blazy.
Šéf tureckej diplomacie Abdullah Gul, ktorý do Luxemburgu pricestoval o niekoľko hodín neskôr - keď už takmer všetci ministri krajín EÚ odišli, neúspech bagatelizoval.
Očakávajúc kritiky EÚ za pomalé tempo politických a ľudskoprávnych reforiem, pred odletom do Ankary povedal: "Proces reforiem je nezvratný a nespomalil sa."
Turecký premiér Tayyip Erdogan sa chcel vyhnúť zopakovaniu ponižujúceho čakania pred oficiálnym otvorením prístupových rokovaní z októbra 2005 a Gula držal v Ankare, až kým výsledok nebol istý.
Turecko vládu v Nikózii neuznáva a na severe Cypru má 35.000 vojakov od invázie z roku 1974, ktorou Ankara reagovala na puč cyperských Grékov podporovaný vtedajšou vojenskou juntou v Aténach.
Ankara argumentuje, že uznanie Cypru je spojené s OSN podporovaným mierovým plánom s cieľom opätovne zjednotiť ostrov. Cyperskí Turci plán OSN v roku 2004 v referende prijali, cyperskí Gréci ho však odmietli.