Washington 21. marca (TASR) - Americké ministerstvo obrany dnes zverejnilo detaily o vojenských tribunáloch, pred ktoré pravdepodobne predvedú niektorých zajatých bojovníkov teroristickej siete al-Káida.
V prípade usvedčenia zajatých teroristov zo zločinov súvisiacich s teroristickými útokmi v USA z 11. septembra minulého roka hrozí obžalovaným trest smrti.
Tribunály, známe ako vojenské komisie, budú pozostávať z troch až siedmich predstaviteľov americkej armády.
Osoby, ktoré pred ne predstúpia, nebudú mať právo odvolať sa proti verdiktu na civilnom súde. Budú však mať svojich vojenských právnikov a majú taktiež právo najať si civilného právneho zástupcu.
Pred súd by mali byť predvedení členovia al-Káidy, organizácie vedenej hlavným podozrivým zo zorganizovania septembrových útokov Usámom bin Ládinom.
Obžalované osoby sú považované za nevinné, kým sa im pred súdom nedokáže vina, konštatovalo v oficiálnom vyhlásení ministerstvo obrany.
"Prezident uznal, že tam musia byť isté odlišnosti (v porovnaní s existujúcimi civilnými a vojenskými súdmi), aby bolo možné reagovať na mimoriadnu situáciu, v ktorej sme sa ocitli," konštatoval v tejto súvislosti minister obrany Donald Rumsfeld. Dodal však, že procesy s teroristami budú spravodlivé a objektívne.
Väčšina európskych krajín je proti trestu smrti. Amnesty International (AI) a iné organizácie na ochranu ľudských práv namietajú proti skutočnosti, že obvinenia bude hodnotiť iba trojčlenná vojenská komisia, a nie civilné súdy.
Každý trest smrti vynesený vojenským tribunálom bude musieť pred jeho vykonaním schváliť prezident George W. Bush.
Na usvedčenie zo spáchania zločinu bude potrebný súhlas dvojtretinovej väčšiny komisie a v prípade trestu smrti jednomyseľný súhlas.
Zatiaľ neboli ohlásené žiadne blížiace sa vojenské procesy ani miesta, kde by sa mohli konať. Okrem prípadov, keď súd bude pojednávať o tajných materiáloch, ich však budú môcť pokrývať médiá.