Štokholm 12. júna (TASR) - Globálne výdavky na zbrojenie aj v uplynulom roku vzhľadom na vzostup cien energetických surovín naďalej rástli a zvyšovanie počtu mierových misií by mohlo prevýšiť kapacity OSN a ďalších medzinárodných organizácií. Vo svojej výročnej správe to dnes uviedol Štokholmský medzinárodný mierový výskumný inštitút (SIPRI).
V celosvetovom meradle sa na vojenské účely v roku 2005 minulo viac ako 1,1 bilióna dolárov (okolo 33 biliónov Sk), čo oproti roku 2004 predstavuje nárast o 3,4 percenta.
Táto suma sa rovná 2,5 percentám celosvetového hrubého domáceho produktu, čo predstavuje pokles z 2,6 percenta v roku predtým.
Spojené štáty sa na celkových výdavkoch na vojenské účely v roku 2005 podieľali 48 percentami. Ide o jednopercentný nárast oproti roku 2004. Tento fakt je odrazom pokračujúceho nárastu výdavkov v misiách v Iraku a Afganistane, ako aj výdavkov na mimoriadne operácie po skaze spôsobenej hurikánom Katrina.
SIPRI, založený pred 40 rokmi a z veľkej časti sponzorovaný švédskou vládou, je svetovým lídrom medzi organizáciami monitorujúcimi výdavky na zbrojenie a analyzujúcimi túto problematiku.
Inštitút pripisuje nárast výdavkov na vojenské účely sčasti vyšším cenám ropy a iných surovín, čo "zvýšilo príjmy vlád a uvoľnilo finančné prostriedky na zbrojenie" v krajinách ako Rusko, Saudská Arábia a Alžírsko.
V prípade veľkých ozbrojených konfliktov naďalej dochádza k prechodu od vojen medzi krajinami na boj proti teroristickým či povstaleckým skupinám, píše SIPRI.
V kapitole venovanej Iraku sa konštatuje, že "neustávajúca konfrontácia ohľadne povahy politického zastúpenia, v kombinácii s extrémne vysokou úrovňou násilia... naďalej brzdí akýkoľvek skutočný krok vpred".
SIPRI tiež upozorňuje na narastajúci počet mierových misií OSN a iných medzinárodných organizácií, čo by už tieto organizácie čoskoro nemuseli zvládnuť.
Kým v období medzi rokmi 1948 a 1989 bolo odštartovaných 40 medzinárodných mierových misií, počas samotného roka 2005 pôsobilo v rôznych častiach sveta dovedna 58 takýchto misií.
SIPRI priniesol vo svojej tohtoročnej výročnej správe aj rebríček 10 krajín - najväčších svetových exportérov zbraní (za obdobie rokov 2001-2005) v poradí od najväčšieho: 1. Rusko, 2. USA, 3. Francúzsko, 4. Nemecko, 5. Británia, 6. Ukrajina, 7. Kanada, 8. Holandsko, 9. Taliansko, 10. Švédsko.