Teherán 12. júna (TASR) - Iránska vláda dnes uviedla, že nebude rokovať o svojom práve na obohacovanie uránu, zastavenie ktorého od Teheránu žiada šesť svetových veľmocí výmenou za balík stimulov a sankcií.
"Názor Iránu na proces výroby jadrového paliva bol vyjadrený... nadobudli sme túto technológiu, je to naše nepochybné právo a nebudeme rokovať o našich nepochybných nukleárnych právach," zdôraznil hovorca iránskej vlády Ghólam Husajn Elham.
USA, Francúzsko, Nemecko, Británia, Rusko a Čína odsúhlasili balík stimulov pre Irán pod podmienkou, že Teherán pozastaví výrobu jadrového paliva. Teherán totiž nepresvedčil medzinárodné spoločenstvo, ktoré sa obáva, že chce vyvinúť jadrové zbrane.
Hlavný iránsky vyjednávač Alí Laridžání v nedeľu povedal, že body ponuky veľmocí, ktoré sa týkajú obohacovania Iránu, je potrebné viac objasniť.
Iránske ministerstvo zahraničnývh vecí uviedlo, že Teherán predloží k balíku stimulov a sankcií protiponuku. Iránsky minister zahraničných vecí Manúčér Muttákí však nešpecifikoval, v čom by sa návrh Teheránu mohol odlišovať od návrhu západných krajín.