Washington 21. marca (TASR) - Americká vláda povolí niektorým oficiálnym predstaviteľom USA svedčiť v procese s juhoslovanským exprezidentom Slobodanom Miloševičom pred haagskym tribunálom OSN. V dnešnom vydaní to tvrdí denník The Washington Post (WP).
Administratíva prezidenta Georgea W. Busha v princípe odsúhlasila, že umožní niektorým súčasným a bývalým predstaviteľom poskytnúť "obmedzené svedectvo" proti Miloševičovi, uvádza denník s odvolaním sa na nemenované oficiálne zdroje.
Podľa právnych expertov by predstúpenie amerických predstaviteľov pred Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) mohlo vytvoriť dôležitý právnický precedens a vystavilo by ich možnosti krížového výsluchu zo strany bývalého juhoslovanského lídra, ktorý čelí obvineniam z vojnových zločinov, zločinov proti ľudskosti a genocídy v súvislosti s balkánskymi konfliktmi z 90. rokov.
Miloševič sa pred tribunálom háji sám a už vyhlásil, že chce nechať predvolať viacerých západných politikov a diplomatov.
Spojené štáty sú ochotné "povoliť niektorým americkým predstaviteľom poskytnúť svedectvo v Haagu, ak to bude potrebné. V prípade akéhokoľvek takéhoto vystúpenia by boli dotyční k dispozícii žalobe aj obhajobe", cituje Washington Post vysokého predstaviteľa ministerstva zahraničných vecí.
Hlavná prokurátorka ICTY Carla del Ponte požiadala šéfa americkej diplomacie Colina Powella o povolenie svedectiev na pondelkovom stretnutí vo Washingtone. Minister sa k žiadosti verejne priamo nevyjadril. Ako však po stretnutí povedal novinárom, žalobkyňu ubezpečil, že "pri svojej práci môže rátať so Spojenými štátmi", uvádza denník.
Napriek tomu, že predstavitelia USA ani OSN konkrétne mená potenciálnych svedkov neuviedli, del Ponte diskutuje s viacerými bývalými a súčasnými oficiálnymi zástupcami Washingtonu, vrátane bývalého ambasádora pri OSN Richarda Holbrooka, ktorý zohral kľúčovú rolu pri mierových rokovaniach o ukončení vojny v Bosne (1992-95).
Bývalý balkánsky emisár exprezidenta Billa Clintona v stredu povedal, že pred haagsky tribunál predstúpi, ak mu to ministerstvo zahraničných vecí povolí. "Hovoril som s Carlou a ak môžem pomôcť, som pripravený svedčiť," cituje Holbrooka WP.
Richard Dicker expert na haagsky tribunál pracujúci pri organizácii Human Rights Watch v tejto súvislosti poznamenal, že Holbrooke by bol prvým predstaviteľom americkej vlády, ktorý by svedčil pred medzinárodným tribunálom pre vojnové zločiny.
Predstavitelia USA však znižujú význam rozhodnutia a zdôrazňujú, že americkí diplomati často dostávajú povolenia svedčiť v zahraničných kriminálnych prípadoch.
Americkí funkcionári podľa WP uviedli, že vedú intenzívne rokovania o tom, za akých okolností by mohli oficiálni predstavitelia USA pred haagsky tribunál predstúpiť. Súhlas údajne dostanú len osoby s "jedinečnými" informáciami, ktoré môže ICTY potrebovať na usvedčenie Miloševiča.
"Nechceme prehliadku našich ľudí pred súdom. Chceme vedieť, že naši ľudia budú mať zvlášť jedinečnú a užitočnú úlohu a chceme, aby sme mohli prispieť k rozhodnutiu, či to bude na otvorených alebo uzatvorených pojednávaniach. Snažíme sa predísť precedensu, že obžalovaný ako tento (Miloševič) môže zrazu pred nejaký medzinárodný súd dotiahnuť každého bývalého amerického predstaviteľa, ktorý vykonával americkú politiku," povedal vysokopostavený predstaviteľ štátneho departmentu.