Brusel 11. júna (TASR) - Otázky týkajúce sa Iraku, Iránu, Blízkeho východu, Západného Balkánu, či Kuby sú na programe pondelňajšieho zasadnutia ministrov zahraničných vecí členských krajín Európskej únie, ktoré sa bude konať v Luxemburgu. Okrem toho sa očakáva otvorenie prvej z 35 negociačných kapitol s Tureckom a Chorvátskom. Slovensko zastupuje minister zahraničných vecí Eduard Kukan.
Hoci sa predpokladalo aj následné uzavretie prvej negociačnej kapitoly venovanej vede a výskumu a považovanej za bezproblémovú, v prípade Turecka Cyprus v piatok zablokoval dosiahnutie dohody o tejto otázke. Uzavretie prvej kapitoly pritom podmieňuje požiadavkou na normalizáciu vzťahov s Nikóziou adresovanou Ankare. O nájdenie riešenia sa tak budú musieť pokúsiť na poslednú chvíľu šéfovia diplomacií, pretože bez dohody nie je možné uskutočnenie rozhovorov s tureckým ministrom zahraničných vecí Abdullahom Gülom, naplánovaných na ten istý deň.
Rada EÚ pre všeobecné záležitosti a vonkajšie vzťahy prediskutuje situáciu na Západnom Balkáne, pričom sa očakáva uznanie nezávislosti Čiernej Hory i vyjadrenie k ďalšiemu vývoju vzťahov medzi Podgoricou a EÚ. Takisto sa predpokladá výzva na zlepšenie spolupráce s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY) adresovaná všetkým balkánskym krajinám, ktorých sa to týka.
Vysoký predstaviteľ EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana oboznámi ministrov so svojou nedávnou návštevou Teheránu, počas ktorej predložil irackej vláde nový návrh na vyriešenie iránskej jadrovej otázky prostredníctvom dohody založenej na vzájomnom rešpekte a dôvere.
V debate venovanej Blízkemu východu šéfovia diplomacií EÚ prehodnotia situáciu v regióne a jeho vyhliadky na obnovenie mierového procesu, ako aj pokračovanie príprav na zriadenie dočasného mechanizmu, prostredníctvom ktorého by sa poskytovala pomoc palestínskemu ľudu.
Rada tiež prerokuje vývoj v Iraku po vytvorení novej vlády národnej jednoty, pričom sa uskutoční stretnutie medzi rakúskym predsedníctvom a irackým ministrom zahraničných vecí Hošjarom Zabárím.
Ministri oficiálne spustia vojenskú operáciu EÚ v Konžskej demokratickej republike (KDR), do ktorej sa zapojí dovedna 1500 vojakov zo 16 členských štátov. Cieľom operácie riadenej Nemcami z veliteľského centra Postupim, je poskytnúť podporu jednotkám Organizácie Spojených národov pri zaisťovaní bezpečnosti pred voľbami v krajine, naplánovanými na 30. júla. Presun jednotiek EÚ do KDR by sa mal dokončiť do polovice júla, pričom v regióne zostanú štyri mesiace. Približne 400 vojakov bude rozmiestnených priamo v hlavnom meste Kinshasa, zatiaľ čo ostatní budú v pohotovosti v pohraničných oblastiach susedných krajín.
Rada prehodnotí aj politiku EÚ voči Kube vzhľadom na pokračujúce zhoršovanie situácie v oblasti ľudských práv a vyzve kubánske úrady na prepustenie zadržiavaných politických väzňov.
V časti venovanej všeobecným záležitostiam sa budú ministri zaoberať prípravou nadchádzajúceho zasadnutia európskych lídrov, ktoré sa koná vo štvrtok a piatok v Bruseli, ako aj problematikou ilegálnej imigrácie v súvislosti s pokračujúcim prílevom afrických imigrantov na Kanárske ostrovy.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) juh