Gaza 11. júna (TASR) - Palestínsky prezident Mahmúd Abbás, líder Fatahu, a premiér Ismaíl Haníja z vládneho radikálneho islamistického hnutia Hamas, nenašli v sobotu východisko v spore o referendum o štátnosti. Obe strany však napriek tomu dnes budú pokračovať v dialógu.
Oznámili to po trojhodinovom rokovaní, ktoré prebehlo v noci nadnes. Haníja vyjadril obavy, že referendum, ktoré Abbás vyhlásil na 26. júla, by mohlo rozkol v krajine ďalej prehĺbiť. Vážny dialóg na základe dokumentov o dvojitej štátnosti by bol lepším riešením ako referendum, uviedol Haníja.
Abbásov návrh predpokladá vznik nezávislého palestínskeho štátu popri Izraeli, čím v podstate uznáva štát Izrael. Podnikol tento krok napriek žiadosti vládneho Hamasu o jeho odloženie. Hamas vypísanie referenda ostro odmietol a označil ho za vyhlásenie prevratu voči vláde.