Washington 7. júna (TASR) - Spojené štáty americké i Nemecko už v roku 1958 poznali miesto úkrytu i falošnú identitu Adolfa Eichmanna, jednej z vedúcich osobností likvidácie židov na starom kontinente.
Americká Ústredná spravodajská služba (CIA) i nemecká strana však o cennej informácii mlčali, pretože sa obávali, že by mohla podlomiť ťaženie proti komunizmu vo vtedajšej Nemeckej spolkovej republike. Vyplýva to z doteraz utajených archívnych materiálov CIA, ktoré v utorok zverejnila národná archívna ustanovizeň USA.
CIA zrušila utajenosť ďalších 27.000 strán dokumentov o nacistických vojnových zločinov, a to na základe legislatívnej normy z roku 1999.
Spisy ponúkajú pohľad do hmlistého sveta amerických spravodajských služieb, usilujúcich sa o triumf v období studenej vojny. Sú z nich zrejmé aj trendy využiť vojnových zločincov na špionážne ciele, čo malo podľa historikov za následok získanie nespoľahlivých informácií, ktoré mali z hľadiska amerických bezpečnostných záujmov občas katastrofálne následky.
Spravodajskí dôstojníci z Nemecka informovali, ako vyplýva z odtajnených materiálov, americkú CIA už 19. marca 1958 o tom, že Adolf Eichmann žije od roku 1952 v Argentíne a využíva pritom falošné priezvisko Clemens.
USA i Nemecko teda mohli už v roku 1958 zadržať tohto vojnového zločinca, mlčali však a neposkytli informáciu ani Izraelu. Dôvodom boli obavy, že Eichmann prehovorí a najavo vyjde aj nacistická minulosť Hansa Globkeho, poradcu vtedajšieho spolkového kancelára Konrada Adenauera pre národnú bezpečnosť, uviedol po zhliadnutí odtajnených materiálov Timothy Naftali, riaditeľ Prezidentskej knižnice a múzea Richarda Nixona.
Historik Robert Wolfe poukázal spoločne s Naftalim na fakt, že USA sa mohli poučiť z nehodnoverných informácií vojnových zločincov, ktorým CIA v období studenej vojny pomáhala unikať pred spravodlivosťou využívajúc ich na špionážne ciele, a mohli sa tak vyhnúť neúspechu v súvislosti s teroristickou sieťou al-Káida.
Adolfa Eichmanna vypátrali v argentínskom Buenos Aires nakoniec izraelské tajné služby. Vojnového zločinca uniesli vyviezli nezákonne z krajiny v roku 1960, tajne ho prepravili do Jeruzalema. Tam ho vo verejnom procese odsúdili na absolútny trest a v roku 1962 popravili.
6 12 le juh