Paríž 7. júna (TASR) - Británia, Poľsko a Rumunsko boli medzi 14 európskymi štátmi, ktoré nejakým spôsobom spolupracovali s americkou Ústrednou spravodajskou službou (CIA) pri prevádzkovaní tajných väzníc a preprave osôb podozrivých z terorizmu. Uviedol to dnes v správe švajčiarsky senátor Dick Marty, ktorý z poverenia Rady Európy viedol vyšetrovanie o údajnej existencii tajných väzníc CIA. Slovensko medzi spomenutými štátmi nefiguruje.
Európske štáty hrali aktívnu alebo pasívnu rolu v operáciách CIA a neboli len nevedomými obeťami týchto aktivít. "Teraz je jasné - aj keď sme ešte stále ďaleko od zistenia celej pravdy - že úrady v niekoľkých európskych krajinách sa aktívne spolupodieľali na týchto nezákonných aktivitách CIA," uviedol D. Marty. "Ostatné krajiny ich vedome ignorovali, alebo o nich nechceli vedieť," dodal.
V Martyho 65-stranovom stanovisku, ktorého celé znenie zverejní na tlačovej konferencii v Paríži, sa podľa agentúry Reuters spomína Poľsko a Rumunsko v súvislosti s prevádzkovaním tajných väzníc.
Medzi obvineniami v Martyho správe figurujú aj nasledovné:
- Poľsko a Rumunsko povolili na svojom území prevádzkovanie tajných zadržiavacích centier.
- V Nemecku, Turecku, Španielsku, Cypre a Azerbajdžane sa realizovali medzipristátia letov, ktoré slúžili na nezákonnú prepravu podozrivých osôb.
- Írsko, Británia, Portugalsko, Grécko a Taliansko umožňovali zastávky lietadiel prepravujúcich zadržiavané osoby.
- Švédsko, Bosna, Británia, Macedónsko, Turecko a Nemecko spolupracovali pri vydávaní podozrivých.
Poľsko a Rumunsko dnes rozhodne popreli, že by spolupracovali s americkou Ústrednou spravodajskou službou (CIA) pri prevádzkovaní tajných väzníc na svojom území.
Poľský premiér Kazimierz Marcinkiewicz označil obvinenia na adresu Poľska z prevádzkovania tajných väzníc, uvedené v správe švajčiarskeho senátora Dicka Martyho, za nepravdivé.
"Je to ohováranie, ktoré sa vôbec nezakladá na faktoch," povedal poľský premiér novinárom vo Varšave.
Rumunsko prostredníctvom šéfa parlamentného výboru pre dozor nad aktivitami zahraničných tajných služieb Romea Raica vyjadrilo presvedčenie, že existencia tajných zadržiavacích centier CIA je absolútne nepodložená. Zároveň zdôraznil, že jeho krajina nenesie zodpovednosť za účel preletov a pristátí zmluvne dohodnutých letov USA a NATO.
Britský premiér Tony Blair konštatoval, že správa neprináša žiadne nové skutočnosti. Kabinet už podľa Blairových slov poskytol všetky informácie o štyroch žiadostiach zo strany USA z roku 1998 o prepravu podozrivých cez britský vzdušný priestor.
Na nejasnosť a nepresvedčivosť dôkazového materiálu v správe senátora Martyho, ktorý z poverenia Rady Európy viedol vyšetrovanie sporných aktivít CIA v Európe, poukázalo aj Macedónsko.