
Newman sa usiloval o to, aby jeho portréty umelcov ako Igor Stravinskij či Pablo Picasso nezachytili len ich tváre, ale aj ich duše. Jeho diela sa často objavovali v časopise Life.
Preslávil sa štýlom, ktorý sa nazýva environmentálny portrét - umelec a jeho dielo sa nachádzajú v takej póze, že môžu ostať navždy v pamäti diváka. Newman často nechal maliara alebo maliarku sedieť oproti ich dielu dovtedy, kým sa nezdalo, že sa stali jeho súčasťou.
Jedným z najslávnejších príkladov tohto štýlu je potrtét skladateľa Stravinského, sediaceho pri veľkom piane.
Newmanov portrét Igora Stravinského. |
Newmanov portrét Picassa znázorňuje zadumaného umelca, ktorého vlastná tvár by sa hodila na picassovský obraz. Fotografia Marilyn Monroe s neupravenými vlasmi, stratenej vo svojich myšlienkach akoby naznačovala blížiacu sa tragédiu.
Počas svojej 65-ročnej kariéry Newman zvečnil stovky slávnych osobností politiky, biznisu, umenia i literatúry.
V rozhovore pre Apogee Photo Magazine uviedol, že niekedy bol na pochybách, ako fotografiu urobiť. Napríklad vtedy, keď fotografoval Otta Franka, otca Anny Frankovej, Holanďanky, ktorá sa stala symbolom obetí holokaustu.
"Ako som mohol požiadať tohto muža, aby mi pózoval? Nemohol som. Namiesto toho som počkal, kým sa Otto ponoril do hlbokého zadumania. Vtedy som siahol po fotoaparáte," povedal Newman. Spomenul si, ako sa po fotografovaní obaja objali a spoločne plakali.
Newman sa narodil 3. marca 1918 v New Yorku a vyrastal v New Jersey na Floride. Študoval umenie na univerzite v Miami a fotografovať začal v roku 1938. Jeho diela sa stali predmetom niekoľkých kníh a výstav.