Praha 6. júna (TASR) Povolebné rozhovory o vzniku novej českej vlády majú prvú aféru. Niekdajší úspešný český skokan na lyžiach Pavel Ploc, ktorý sa stal poslancom za ČSSD, tvrdí, že v pondelok dostal ponuku päť miliónov Kč za to, ak prestúpi do Strany zelených a podporí budúcu koaličnú vládu.
Predseda zelených Martin Bursík toto obvinenie odmietol s tým, že nie je pravdivé a odporuje aj politike jeho strany. Ak by zelení takéto prostriedky mali, investovali by ich do budovania strany, reagoval Bursík.
Podľa Ploca ho s korupčnou ponukou oslovil známy zo školy, s ktorým sa mnoho rokov nevidel. Poslanec ČSSD o údajnom pokuse podplatiť ho informoval v pondelok vedenie svojej strany a políciu. Polícia ho vypočula v tejto veci až dnes.
Voľby v ČR sa skončili víťazstvom opozičnej ODS Mirka Topolánka, ale možná koalícia jeho strany s kresťanskými demokratmi a zelenými by mala v Poslaneckej snemovni iba 100 kresiel z 200.
Topolánek v pondelok uviedol niekoľko možnosti riešenia patovej situácie. Napríklad získaním nepriamej podpory ČSSD, ktorá by mohla obsadiť post predsedu snemovne. Topolánek ale spomenul aj variant, že niektorý z poslancov ČSSD "prebehne" na stranu koalície.
"Samozrejme, a to ja nemôžem vylúčiť, aj keď to osobne nemienim iniciovať, po vystúpení pána Paroubka, po tom, čo predviedol po tých voľbách, sa nájde poslanec, ktorý nebude chcieť byť v poslaneckom klube sociálnej demokracie. Nebolo by to po prvý raz," vysvetlil líder ODS. Zároveň ale dodal, že vláda založená na takejto podpore by nemusela mať dlhú životnosť.
Pohľad na pravidlá hlasovania o dôvere a nedôvere vlády v Poslaneckej snemovni ukazuje, že prípadnej Topolánkovej koaličnej vláde by pri hlasovaní o vyslovení dôvery stačilo aj oveľa menej než faktické získanie niektorého opozičného poslanca na svoju stranu: stačila by aj jednorázová neprítomnosť jediného opozičného poslanca. Pri hlasovaní o dôvere totiž vláda potrebuje získať nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov. A pri stopercentnej účasti stovky koaličných poslancov by stačila neúčasť jediného opozičného zákonodárcu.
Ak by bola vládnuca koalícia jednotná, respektíve by boli jednotné kluby koaličných strán, opozícia by už Topolánkovu vládu odvolať nedokázala. Na rozdiel od hlasovania o dôvere, ktoré vyžaduje hlasy väčšiny prítomných poslancov, na vyslovenie nedôvery by opozícia potrebovala minimálne 101 hlasov bez ohľadu na skutočný počet hlasujúcich. A ČSSD spolu s KSČM disponujú iba sto hlasmi. Ľavicová opozícia by ale mohla úspešne blokovať legislatívnu činnosť novej vlády.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) hy