New York 5. júna (TASR) - Pätnásti veľvyslanci členských štátov Bezpečnostnej rady (BR) OSN odcestovali v nedeľu na 10-dňovú misiu do Afriky. Slovensko v nej zastupuje veľvyslanec Peter Burian.
Misia BR OSN, ktorú vedie stály predstaviteľ Veľkej Británie pri OSN, veľvyslanec Emyr Jones Parry, navštívi Chartúm, Addis Abebu, Jubu, al-Fašir, NDjamenu a utečenecké tábory vo východnom Čade. Na záver deväťčlenná delegácia BR OSN vedená stálym predstaviteľom Francúzska pri OSN Jeanom-Marcom de La Sabliér navštívi Kinshasu, hlavné mesto Konžskej demokratickej republiky (bývalého Zairu).
Misia uskutoční sériu stretnutí s vedením sudánskej vlády národnej jednoty, vrátane prezidenta Umara al-Bašíra. Zároveň sa stretne s čadským prezidentom, predstaviteľmi Africkej únie a zástupcami viacerých mimovládnych organizácií. Misia poskytne príležitosť preukázať odhodlanie BR OSN spolupracovať s vládou Sudánu, AÚ a ostatnými stranami pri riešení problémov, ktorým Sudán v súčasnosti čelí, najmä dlhodobého konfliktu v jeho provincii Darfúr.
Členovia delegácie budú vysvetľovať pozíciu BR OSN ohľadom transformácie misie AÚ v Darfúre (AMIS) na operáciu pod hlavičkou OSN zdôrazňujúc, že mierová operácia OSN by mala mať silnú africkú účasť. V súčasnosti BR OSN a Sekretariát OSN spoločne pracujú na plánovaní uvedenej transformácie. Medzi ďalšími diskutovanými témami bude humanitárna situácia v Darfúre, napätá situácia na hraniciach medzi Sudánom a Čadom, ako aj implementácia Komplexnej mierovej dohody (CPA) na juhu Sudánu.
V nadväznosti na prvú misiu sa deväťčlenná delegácia BR OSN presunie do Kinshasy, kde privíta pokrok dosiahnutý v Konžskej demokratickej republike (KDR) od ostatnej misie BR OSN (4.-10. novembra 2005) a bude tlmočiť posolstvo o potrebe uskutočnenia slobodných, otvorených a pokojných volieb podľa časového harmonogramu stanoveného nezávislou volebnou komisiou.
Slovensko, zastúpené veľvyslancom Petrom Burianom, pripisuje obom misiám BR OSN veľký význam. Sudán i KDR sa nachádzajú na dôležitej križovatke svojho vývoja. Situácia v západosudánskej provincii Darfúr môže mať negatívny dopad na celý Sudán a región, vrátane susedného Čadu a Stredoafrickej republiky. Regionálne implikácie sú však platné aj pre KDR, ktorá smeruje k prvým demokratickým voľbám od získania nezávislosti. Je nevyhnutné tlmočiť jej podporu a záujem, ktoré medzinárodné spoločenstvo prikladá voľbám a povolebnému vývoju.
TASR o tom dnes informoval Tlačový a komunikačný odbor MZV SR.