Vyplynulo to z prieskumu, ktorý uskutočnil týždenník European Voice rok po tom, ako voliči vo Francúzsku a Holandsku odmietli v referendách euroústavu.
Zatiaľ čo 63 percent respondentov tvrdí, že chápe spôsob fungovania národnej vlády, princípu pôsobenia EÚ rozumie len 36 percent opýtaných. Z hľadiska dôvery je však situácia opačná, keď únii verí 37 percent Európanov, zatiaľ čo národné kabinety sa tešia dôvere len 22 percent občanov. Ešte väčší rozdiel možno badať v nových členských štátoch, kde necelá polovica obyvateľstva verí EÚ a len 11 percent dôveruje svojej vláde.
Spomedzi európskych inštitúcií je pre Európanov najdôveryhodnejší Európsky parlament nasledovaný Európskou komisiou a Radou EÚ. Osem z desiatich respondentov pritom uviedlo, že komunikácia európskych inštitúcií s občanmi je slabá.
Hoci vyše polovica opýtaných hodnotí členstvo svojej krajiny v EÚ pozitívne, len štyria z desiatich opýtaných pripúšťajú, že členstvo má pozitívny dopad aj na nich osobne.
V prieskume sa mali občania vyjadriť aj k systému dvoch sídel Európskeho parlamentu, na ktorý sa oficiálny prieskum Eurobarometer financovaný úniou nikdy nepýtal. Ukázalo sa, že dve tretiny Európanov by uprednostnili, aby mal EP len jedno sídlo, pričom 76 percent z nich preferuje Brusel a 24 percent Štrasburg.