Washington 20. marca (TASR) - Spojené štáty tento rok nepotvrdia, že Severná Kórea plní dohodu z roku 1994 o zmrazení jej nukleárnych programov, ktoré sú podľa USA súčasťou snáh o vyvinutie jadrového arzenálu. Vo Washingtone to dnes oznámil hovorca Bieleho domu Ari Fleischer.
Podľa hovorcu administratíva prezidenta Georgea W. Busha však vydá dokument, ktorým umožní, aby Severná Kórea mohla do konca roka dostať dodávky palivovej nafty v hodnote 95 miliónov dolárov, tak ako to predpokladá uvedená dohoda, známa ako Dohodnutý rámec.
"Prezident prijal odporúčanie ministra zahraničných vecí (Colina Powella) nepotvrdiť (plnenie dohody). Je to silné posolstvo Severnej Kórei, že musí plniť svoje medzinárodné záväzky a dohody," vyhlásil Fleischer. Ako dodal, obavy z neplnenia dohody u amerického prezidenta vyvolala skutočnosť, že severokórejská strana USA neposkytla dostatočné informácie.
Fleischer uviedol, že pokračovanie dodávok paliva má Severnú Kóreu povzbudiť, aby začala plne spolupracovať s medzinárodnými pozorovateľmi - tak ako to požaduje dohoda.
Rozhodnutie Washingtonu je ďalším prejavom zhoršenia vzťahov medzi USA a Kórejskou ľudovodemokratickou republikou (KĽDR), ktorú Bush vo svojom tohtoročnom prejave O stave Únie označil za súčasť "osi zla". Podľa Busha sa KĽDR, Irán a Irak snažia vyvinúť vlastné zbrane hromadného ničenia. Prezident prisľúbil, že ich zastaví.
Podozrenia z vývoja severokórejských jadrových zbraní v roku 1994 takmer vyvolali konflikt medzi Washingtonom a Pchjongjangom. Na základe uzavretej dohody má komunistická Kórea zmraziť svoje jadrové programy výmenou za dodávky paliva a západných ľahkovodných nukleárnych reaktorov.
"Nemáme dosť informácii na vydanie potvrdenia. Toto nie je vyhlásenie, že KĽDR dohodu neplní. Ide jednoducho o tvrdenie, že to nemôžeme potvrdiť," povedal nemenovaný predstaviteľ amerického ministerstva zahraničných vecí citovaný agentúrou Reuters.
Minulý týždeň Severná Kórea pohrozila odstúpením od dohody v reakcii na informácie, podľa ktorých USA vypracovali plány prípadného nasadenia nukleárnych zbraní proti siedmim krajinám, vrátane KĽDR.